Utrudnia kontakty towarzyskie, przeszkadza w pracy, wpływa negatywnie na samopoczucie – nieświeży oddech. Co go wywołuje i czy istnieje skuteczny sposób, aby się go pozbyć raz na zawsze?
Nieprzyjemny oddech jest dość powszechną przypadłością. Szacuje się, że 40% populacji chociaż raz w życiu borykała się z problemem nieświeżego zapachu z ust, który utrzymywał się przez dłuższy czas. Halitoza, bo tak to schorzenie się nazywa, wywoływana jest przede wszystkim przez bakterie beztlenowe w jamie ustnej, które rozkładają resztki pokarmowe znajdujące się w przestrzeniach międzyzębowych i kieszonkach dziąsłowych. Efektem tego procesu jest powstanie lotnych związków siarki odpowiedzialnych za nieprzyjemny oddech. Jednak wbrew pozorom halitoza nie zawsze jest spowodowana nieodpowiednią higieną jamy ustnej. Skąd się w takim razie bierze nieprzyjemny zapach z ust?
Jakie są przyczyny nieświeżego oddechu?
Brzydki zapach z ust często jest konsekwencją różnego rodzaju chorób zębów, ma także swoje źródło w diecie, czasem jest wynikiem zaniedbań w higienie (np. w niewłaściwym czyszczeniu protez zębowych) lub źle wykonanego zabiegu stomatologicznego. Nieprzyjemny oddech bywa również objawem poważnych problemów zdrowotnych.
Przyczynami nieswieżego oddechu mogą być:
- schorzenia zębów i przyzębia: próchnica, zapalenie dziąseł, paradontoza;
- nieszczelne wypełnienia ubytków;
- infekcje dróg oddechowych: zapalenie zatok, nawracające anginy;
- nalot na grzbiecie języka;
- jedzenie takich produktów jak czosnek, cebula, sery pleśniowe;
- picie kawy lub alkoholu;
- choroby ogólnoustrojowe: nerek, płuc, trzustki, wątroby, cukrzyca;
- palenie papierosów;
- zaburzenia układu pokarmowego, takie jak: refluks przełyku, stan zapalny błony śluzowej żołądka, zespół złego wchłaniania;
- suchość jamy ustnej, która może być spowodowana wadliwą pracą ślinianek (np. w zespole Sjögrena) lub niepożądanym efektem przyjmowanych leków m.in na nadciśnienie i alergię;
- nowotwory.
Co zrobić, aby pozbyć się nieświeżego oddechu?
Jeżeli zmagasz się z brzydkim zapachem z ust, mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak go zlikwidować.
1. Zatroszcz się o prawidłową higienę jamy ustnej
Starannie szczotkuj zęby. Rób to minimum dwa razy dziennie (rano i wieczorem), a jeśli masz taką możliwość – po każdym posiłku. Używaj nici dentystycznych, aby usunąć resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Dodatkowo możesz wspomóc się irygatorem. To specjalistyczne urządzenie pozwoli ci dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Szczoteczkę do zębów wymieniaj co 3 miesiące oraz po każdej infekcji gardła.
W codziennej pielęgnacji pamiętaj też o czyszczeniu języka. To właśnie na jego grzbiecie często osadzają się drobnoustroje wywołujące halitozę. Do usuwania nalotu możesz użyć przeznaczonego do tego celu skrobaka lub szczoteczki do zębów z powierzchnią do mycia języka.
Korzystaj z płukanek do jamy ustnej. Eliminują bakterie, odświeżają oddech oraz są pomocne w likwidowaniu osadu nazębnego. Zwróć uwagę na ich skład i unikaj tych, które zawierają alkohol. Takie płyny mogą przynieść efekt odwrotny do pożądanego – wysuszą śluzówkę i zamiast zmniejszyć halitozę, nasilą ją.
Przeczytaj o tym jak odpowiednio dbać o zęby i dziąsła.
Zastosuj właściwą dietę
Na halitozę bardzo duży wpływ ma także to, co jesz. Czosnek, cebula, ostre przyprawy wzmagają nieprzyjemną woń z ust. Jeśli dodajesz je do posiłku, pod koniec jedzenia przegryź natkę pietruszki, listek mięty lub kolendrę. Rośliny te zawierają dużo chlorofilu, który łączy się z lotnymi związkami siarki i ogranicza brzydki zapach z ust. Dodatkowo oczyszcza organizm z toksyn mogących potęgować nieświeży zapach.
Zadbaj o dużą ilość surowych warzyw i owoców w swojej diecie. Jedz marchewki, jabłka, seler naciowy, ogórki. Działają one oczyszczająco oraz przeciwdziałają odkładaniu się płytki nazębnej. Spożywaj także pomarańcze i cytryny. Cytrusy te pobudzają wydzielanie śliny i pomagają zapobiec suchości w jamie ustnej, która jest jedną z przyczyn halitozy. Aby odpowiednio nawadniać organizm pij minimum 2 litry wody dziennie.
Skuteczny w zwalczaniu nieświeżego oddechu jest także cynk. Pierwiastek ten ogranicza ilość związków siarki w wydychanym powietrzu. Tym samym minimalizuje nieprzyjemną woń z ust. Produkty spożywcze bogate w cynk to m.in.: gorzka czekolada, migdały, ryby, wątróbka, nabiał, pełnoziarniste produkty zbożowe. Możesz także spożywać cynk w postaci tabletek do ssania, które kupisz w aptece.
Sprawdź co jeść, aby mieć zdrowe zęby.
Zapisz się na kontrolną wizytę do dentysty
Bardzo często przyczyną nieświeżego oddechu są choroby zębów i przyzębia. Dlatego jeżeli dokucza Ci ten problem, udaj się na wizytę do gabinetu stomatologicznego. Lekarz sprawdzi czy halitozy nie wywołuje np. próchnica lub stan zapalny dziąseł. Jeżeli tak właśnie jest, zastosuje odpowiednie leczenie.
Źródłem bakterii wywołujących brzydki zapach z ust może być także kamień nazębny. Zadbaj o to, aby był regularnie usuwany przez dentystę. Wizyty kontrolne, w czasie których lekarz sprawdzi stan Twoich zębów i dziąseł powinny odbywać się systematycznie, raz na pół roku.
Odwiedź lekarza rodzinnego
Gdy zastosujesz się do tych rad, zadbasz o profilaktykę jamy ustnej, a więc higienę, odpowiednią dietę i regularne wizyty u stomatologa, objawy halitozy powinny złagodnieć. Zdarza się jednak, że przyczyna nieświeżego oddechu może mieć inne źródło. Wtedy udaj się do lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednią diagnostykę i gdy zajdzie taka potrzeba skieruje Cię do specjalisty, np. gastrologa lub laryngologa.