Autoprzeszczep – przeszczepy kości własnej
W przypadku występowania defektów kostnych uniemożliwiających klasyczne postępowanie implantologiczne, istnieje możliwość odbudowy tkanki kostnej z zastosowaniem przeszczepów kości własnej pacjenta. Autoprzeszczep mogą być stosowane w różnej formie i pochodzić z różnych źródeł. Wykorzystanie materiałów autogennych ogranicza możliwość odrzucenie przeszczepu i jest postępowaniem z wyboru dla pacjentów nie wyrażających zgody na użycie materiałów obcych biologicznie.
PRZESZCZEPY AUTOGENNE, w zależności od rozległości ubytku kostnego, można pobierać kość w postaci wiórków (przy małych defektach kostnych) lub bloków kostnych (kiedy przewiduje się konieczność rozległej rekonstrukcji kostnej w celu uzyskania dostatecznej objętości podłoża dla planowanej implantacji). Zastosowanie tego typu transplantacji jest związane z wprowadzeniem dodatkowych procedur chirurgicznych (dodatkowe cięcie w celu pobrania bloku kostnego). Dla osiągnięcia korzystnego wyniku leczenia powinno być w pełni zrozumiałe i zaakceptowane przez Pacjenta.
AUTOPRZESZCZEP – PODZIAŁ
Autoprzeszczep wykorzystywane w implantologii stomatologicznej dzielimy na:
- przeszczepy z obszaru jamy ustnej – okolica bródkowa, okolica guza szczęki, obszar zatrzonowcowy, gałąź żuchwy;
- zewnątrz ustne przeszczepy kostne – pobierane są z grzebienia kości biodrowej, sklepienia kości czaszki.
W zależności od wielkości ubytku, w którym planuje się zastosowanie przeszczepów, można wykorzystać tkankę kostną w postaci bloków kostnych lub wiórków kostnych.
BLOKI KOSTNE– stosuje się do przeszczepów w przypadku dużych zaników kości wyrostka zębodołowego, kiedy grubość kości jest niewystarczająca do wprowadzenia implantu.
WIÓRY KOSTNE
Stosuje się głównie w przypadkach niewielkich defektów kostnych, obnażenia wszczepu lub konieczności podniesienia dna zatoki szczękowej, najczęściej w postaci mieszaniny z materiałami kościozastępczymi.
Do pobierania tego typu przeszczepów wykorzystuje się najczęściej: trepany, piły kostne (pobieranie przeszczepów w postaci bloków), skrobaczki kostne i dłuta (uzyskiwanie wiórów kostnych). Można w tym celu stosować również urządzenia ultradźwiękowe typu Piezosurgery.
POWODZENIE
zastosowania przeszczepów autogennych zależy głównie od następujących czynników:
- unaczynienie przeszczepu,
- wielkość przeszczepu,
- prawidłowa stabilizacja przeszczepu.
Przeszczepy kości własnej pacjenta stanowią doskonały materiał do odbudowy ubytków kostnych. Dzięki zgodności biologicznej jest najlepiej tolerowanym przez organizm materiałem wszczepiennym, i jako jedyny posiada jednocześnie właściwości osteokondukcji i osteoindukcji.