Biomateriały

Biomateriały – materiały kościozastępcze

Odbudowa kości różnymi materiałami kościozastępczymi, biomateriały w obrębie powstałych ubytków oraz sterowana regeneracja tkanek stały się ważnymi metodami terapeutycznymi w stomatologii. Materiały do odbudowy kości stosowane są zarówno w celu zachowania ciągłości kości, np. przy wypełnianiu ubytków kostnych jak i w celu powiększenia ilości kości. np. przed implantacją, przy niekorzystnej topografii kości. Zastosowanie tych materiałów daje w większości przypadków klinicznych gwarancję pozytywnego przebiegu leczenia.

Podczas wszczepienia implantów coraz większe znaczenie zaczynają odgrywać zagadnienia funkcjonalne i estetyczne. Oznacza to, że regeneracja kości staje się niezbędna w ponad 40% przypadków wszystkich zabiegów implantacji. W dzisiejszych czasach zastosowanie materiałów kościozastępczych oraz membran zaporowych, stało się częścią standardowego postępowania w odtwarzaniu kości w ubytkach części zębodołowej żychwy i wyrostka zębodołowego szczęki.

W przypadku braku kości własnej do wszczepienia implantu, konieczne jest odbudowanie zanikłej struktury kostnej dla osiągnięcia oczekiwanego efektu zarówno funkcjonalnego jak i estetycznego.

Materiały kościotwórcze stosowane są również w połączeniu z kością własną pacjenta lub też zmieszane z krwią lub PRF oraz PRP.

Materiały do odbudowy kości możemy podzielić ze względu na pochodzenie:

 • kość autogenna
 • kość homogenna
 • kość heterogenna
 • materiały alloplastyczne (syntetyczne)

Udokumentowane jest to, że najlepsze rezultaty leczenia zapewnia użycie autogennej kości w celu odbudowy podłoża implantu. Jednak pozytywne wyniki terapii przy użyciu innych materiałów bądź domieszanie ich do kości autogennej dają te same bądź niewiele od nich odbiegające rezultaty. Zastosowanie materiałów kościozastępczych często pozwala na zrezygnowanie z drugiego, obciążającego Pacjenta zabiegu pobrania kości.

Bio-Oss – jest naturalnym materiałem zastępczym pochodzącym z tkanki kostnej. Posiada porowatą budowę oraz system kanalików promujących rewitalizację poprzez migrację naczyń krwionośnych i komórek. W trakcie opatentowanego procesu produkcji usuwane są wszystkie składniki mogące powodować przenoszenie chorób lub wywołać reakcje alergiczne. Naturalna charakterystyka struktury mineralnej pozostaje mimo to niezmieniona.

biomateriały

Kość ludzka pod mikroskopem skaningowym – 50-cio krotne powiększenie

biomateriały

Bio-Oss posiadający taką samą strukturę

Membrana kolagenowa Bio-Gide, którą opracowano razem z Bio-Ossem jest również używana do zabiegów przedimplantacyjnych, składa się z wysoko oczyszczonych włókien kolagenowych pochodzących z tkanki wieprzowej. Wspomagają one gojenie tkanki kostnej i błon śluzowych. Bio-Gide działa jako bariera przez okres 6-9 miesięcy. Błona ulega resorpcji dzięki czemu nie ma potrzeby przeprowadzenia drugiego zabiegu w celu jej usunięcia. Zewnętrzna warstwa zbita Bio-Gide chroni kość przed wrastaniem błony śluzowej.

membrana kolagenowa

Wewnętrzna warstwa porowata Bio-Gide umożliwia integrację nowo powstałej tkanki kostnej.

Biomateriały – zastosowanie:

periodontopatia

Periodontopatia: utrata kości wokół zębów przez bakterie znajdujące się w kamieniu nazębnym i płytce bakteryjnej. Powodują one zniszczenie tkanek utrzymujących zęby.

Wspierająca ząb tkanka zanika a aparat więzadłowy zęba wraz z otaczającą go kością zostają zniszczone. Dzięki biomateriałom możliwa jest skuteczna odbudowa zniszczonych tkanek.

zmiany okołowierzchołkowe
Usuwanie zmian okołowierzchołkowych: zmiany powstają poprzez zapalenie pęczka naczyniowo-nerwowego w okolicy wierzchołka korzenia. Ten rodzaj zapalenia prowadzi do zniszczenia struktury kostnej, którą również można naprawić za pomocą biomateriałów

ekstrakcje
Ekstrakcje (usuwanie zębów): po usunięciu zęba w kości pozostaje ubytek w postaci zębodolu. Samoistne gojenie zębodolu często prowadzi do zaników kostnych. Biomateriał założony do zębodołu poekstrakcyjnego zapewnia optymalną ilość kości umożliwiającą zabieg implantacji.

implantacja

Implantacja: dość często zdarza się, że ilość własnej kości jest niewystarczająca, aby móc wszczepić implant w miejsce brakującego zęba. Dzięki biomateriałom możemy zwiększyć zarowno grubość jak i wysokość kości

Działanie biomateriałów:

1. Bio-Oss w formie granulek lub bloku można wprowadzić w ubytek kostny. Następnie przykrywa się go membraną kolagenową Bio-Gide (kolor jasno niebieski na rysunku). Membrana pełni funkcję bariery zapobiegającej wrastaniu komórek nabłonka w odbudowującą się tkankę.
bio-oss

2. Naturalna struktura materiału Bio-Oss umożliwia szybką rewitalizację naczyń krwionośnych. Komórki kostne sukcesywnie łączą się z cząsteczkami Bio-Oss (kolor fioletwy na rysunku).
bio-oss

3. Po około 4-6 miesiącach, cząsteczki Bio-Oss ulegają połączeniu tworząc nową strukturę kostną. Bio-Oss w nej zawarty przechodzi gruntowne przemiany i powoli zanika ( kolor niebieski na rysunku). Bio-Gide ulega stopniowemu rozkładowi nastepującemu w czasie 6-9 miesięcy.
bio-oss

Już ponad 2 miliony pacjentów na świecie poddało się zabiegom chirurgicznym z wykorzystaniem biomateriałów Bio-Oss i Bio-Gide. Dziennie przy pomocy preparatów Geistlich wykonywanych jest ponad 2000 zabiegów.

Cerasorb to biomateriały kościotwórcze, całkowicie syntetyczne w postaci granulatu o różnych wymiarach ziaren w zależności od przypadku. Stosowany jest w chirurgii periodontologicznej, chirurgii szczękowej oraz implantologii. Regeneruje on utraconą kość tworząc pierwotną matrycę dla komórek kościotwórczych.

Skontaktuj się z nami:


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest "IMPLADENT" Sp.J. D.Niesiobędzki z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
  NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

  Impladent na Żytniej

  ul. Żytnia 16 lok. G (parter)
  01-014 Warszawa
  e-mail: impladent@impladent.pl

   
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: 9:00-13:00/15:00
  niedziela: nieczynne

   

  Impladent na Banderii

  ul. Banderii 4 lok. U3
  wejście od ul. Obozowej (parter)
  01-164 Warszawa
  e-mail: banderii@impladent.pl
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: 9:00-13:00/15:00
  niedziela: nieczynne

   

   Masz Pytania? Napisz do nas!   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
   NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Masz Pytania? Napisz do nas!    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
    NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Internetowy sklep ze sterydami https://sterydysklep.com/ zapewnia wygodną platformę do zakupu leków zwiększających wydajność.

    Ein zuverlässiger Steroid Shop in Deutschland - https://shop-steroide24.com