Budzisz się rano i czujesz ból w żuchwie? Kiedy jesz zimne lub słodkie pokarmy pojawia się nadwrażliwość? Zauważyłeś zmiany w wyglądzie Twoich zębów – ubytki, pęknięcia w szkliwie, a może inne ułożenie uzębienia? Nie lekceważ tych objawów, ponieważ ich przyczyną może być bruksizm. Czym jest i czy trzeba go leczyć? Jak wygląda leczenie bruksizmu w warszawskich klinikach Impladent?
Czym jest bruksizm?
Coraz częściej się o nim mówi, podobnie jak w przypadku próchnicy, jako o chorobie cywilizacyjnej. Niektóre źródła podają, że na bruksizm cierpi nawet 50% populacji. Mimo to wiele osób nawet nie jest świadoma tego schorzenia, a do stomatologa zgłasza się dopiero w momencie, gdy w uzębieniu i w obrębie mięśni żuchwy pojawią się widoczne zmiany.
Bruksizm, nazywany także szczękościskiem, polega na mimowolnym zgrzytaniu i zaciskaniu zębów, które są spowodowane nadmierną aktywnością mięśni żwaczy. Przypadłość ta występuje u dzieci i dorosłych. Najczęściej pojawia się w nocy, w trakcie snu. Dlatego bardzo często jest tak, że to partnerzy pacjentów jako pierwsi zauważają niepokojące objawy w postaci tarcia i stukania zębów.
Przyczyny bruksizmu
Bruksizm w zdecydowanej większości przypadków ma podłoże psychosomatyczne, a więc jest spowodowany czynnikami psychicznymi, takimi jak przewlekły stres, negatywne emocje, trauma czy nerwica. A nocne zgrzytanie zębami ma na celu rozładować to napięcie.
Jednak bruksizm występuje także u osób, które nie borykają się z tego typu problemami. Może być natomiast spowodowany pojawieniem się kilku czynników jednocześnie. Wśród nich wymienia się m.in. wady zgryzu, źle dopasowane uzupełnienia protetyczne, predyspozycje genetyczne czy nawet wzmożone żucie gumy.
Dlaczego bruksizm należy leczyć?
Osoby cierpiące na bruksizm zaciskają szczękę do 10 razy mocniej podczas snu niż podczas jedzenia! Nic dziwnego, że w uzębienieniu oraz stawach, które każdej nocy jest poddawane takiej sile, zaczyna dochodzić do uszkodzeń.
W konsekwencji nieleczony bruksizm może prowadzić do:
- nadwrażliwości i uszkodzeń szkliwa,
- powstawania ubytków klinowych (nie wywołanych przez próchnicę),
- ścierania zębów,
- rozchwiania uzębienia,
- przerostu szczęki i zmian w stawach skroniowo-żuchwowych,
- zaburzeń równowagi w pracy mięśni żwaczy (a z kolei ich napięcie może przenieść się na inne mięśnie aż w okolice stawów skokowych),
- bólów głowy i kręgosłupa.
Na czym polega leczenie bruksizmu w klinikach Impladent w Warszawie?
W naszych warszawskich klinikach w ramach leczenia bruksizmu eliminujemy jego następstwa – ubytki, nadwrażliwość szkliwa, wady zgryzu czy uzupełnienie braków w uzębieniu za pomocą implantów stomatologicznych. Aby złagodzić objawy choroby, pacjentom proponujemy leczenie bruksizmu za pomocą toksyny botulionowej lub szyny relaksacyjnej.
Leczenie bruksizmu botoksem
Jest to krótki zabieg polegający na wstrzyknięciu botoksu w mięśnie żwaczy. Ma on na celu w nieznaczny sposób je osłabić, ponieważ toksyna botulionowa zmniejsza napięcie nerwowe, dzięki czemu zaciskanie się zębów nie będzie już tak silne.
Leczenie bruksizmu z użyciem szyny relaksacyjnej
Innym sposobem jest wykonanie specjalnej szyny relaksacyjnej, a więc przezroczystej nakładki na zęby, którą pacjenci nakładają przed snem na górne lub dolne uzębienie. Jest ona wykonywana w oparciu o odcisk zgryzu pacjenta.
Pamiętaj! Bruksizm jest przypadłością złożoną, dlatego jego leczenie to proces, który czasem może wymagać pomocy nie tylko ze strony stomatologa, lecz także ortodonty, laryngologa czy psychologa. W przypadku bruksizmu istotne jest także, aby w trakcie leczenia nie skupiać się wyłącznie na objawach, lecz także na tym, co je wywołuje. Szyna relaksacyjna czy wstrzyknięcie botoksu w mięśnie żwaczy nie eliminuje bruksizmu, tylko w znacznym stopniu łagodzi jego objawy.
Sprawdź także, jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty!
Szukaj u źródeł i ogranicz stres
Tak jak wspomnieliśmy – najczęstszą przyczyną bruksizmu są napięcia psychiczne oraz przewlekły stres. Jeśli nie wiemy co jest ich źródłem lub nie jesteśmy w stanie ich wyeliminować, to warto też rozważyć konsultację z psychologiem lub psychoterapeutą.
Pomocna w złagodzeniu objawów bruksizmu może też się okazać aktywność fizyczna, która pomaga w rozładowaniu napięcia i wspomaga wydzielanie endorfin. Nie zaszkodzi też picie naparów z melisy i rumianku. Warto również wzbogacić swoją dietę w produkty zawierające magnez, który wspomaga pracę mięśni.
Nie zapomnij o regularnych wizytach kontrolnych
Pacjenci, którzy zdecydowali się na leczenie bruksizmu, powinni regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, aby lekarz mógł ocenić czy należy uzupełnić botoks lub wymienić szynę relaksacyjną. Zalecamy konsultować się z lekarzem nie rzadziej niż 1-2 w roku.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy dentystycznej w zakresie leczenia bruksizmu w Warszawie? Zapraszamy do naszych klinik stomatologicznych na warszawskiej Woli na konsultację. Leczymy bruksizm toksyną botulionową, a także wykonujemy szyny relaksacyjne. Cena leczenia jest kwestią indywidualną. Skontaktuj się z nami telefonicznie, aby umówić się na wizytę ze specjalistą, który opracuje dla Ciebie odpowiedni plan leczenia: +48 502 380 390.