Bezpieczne leczenie kobiet w ciąży – dentysta Warszawa
Każda kobieta planująca ciążę powinna zapamiętać złotą zasadę, lepiej zapobiegać niż leczyć! Dlatego też bardzo istotnym jest by na wizytach kontrolnych odwiedzany był również dentysta warszawa. Jeśli okaże się, że masz chore zęby, nie zwlekaj z ich wyleczeniem lub nawet usunięciem. W pierwszym trymestrze kształtuje się płód dziecka i jest to najważniejszy moment ciąży i niewskazanym jest leczenie zębów w tym czasie, ale nie niemożliwe!
Dosyć często słyszy się, że w trakcie ciąży nie wolno leczyć zębów. Jest to stereotyp, który niewiele ma związku z rzeczywistością. W trakcie ciąży w kobiecie panuje burza hormonów, co niestety nie służy jej zębom. Zmienia się Ph śliny, co sprzyja rozwojowi drobnoustrojów w jamie ustej. Poranne nudności i wymioty, jak również częstsze przyjmowanie posiłków (m.in. podjadanie słodkich lub kwaśnych produktów) wpływają negatywnie i powodują szybsze rozwijanie się próchnicy.
Często też pojawiają się stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej i tkanek przyzębia, a kwasy żołądkowe niszczą także szkliwo. Hormony ciążowe powodują, że dziąsła stają się rozpulchnione, wynikiem czego mogą częściej krwawić. Im bardziej nieprzyjemne staje się mycie zębów z powodu krwawienia, tym więcej płytki nazębnej osadza się na zębach, ponieważ kobiety odruchowo zaczynają myć zęby delikatniej i tym samym mniej starannie. Ta kumulacja czynników, może w ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy kosztować zdrowie zębów, nie mówiąc już o negatywnym wpływie na płód. Jak wynika z badań naukowców, nieleczone stany zapalne i choroby zębów zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu aż siedmiokrotnie!
Kobieta powinna regularnie odwiedzać swojego stomatologa przed ciążą, a w jej trakcie ok. 2-3 razy. Lekarz na bieżąco będzie w stanie ocenić stan zębów i podejmie decyzję co do tego, które zabiegi należy wykonać jeszcze w czasie ciąży, a z którymi można poczekać do rozwiązania.
Które zabiegi są dozwolone w trakcie ciąży, a które nie:
- Leczenie ubytku próchnicowego – bezpieczne przez cały okres ciąży
- Leczenie kanałowe zęba – niewskazane w pierwszym trymestrze, decyzję podejmuje lekarz po konsultacji
- Wykonywanie zdjęcia RTG – niewskazane przez cały okres ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze
- Leczenie ortodontyczne – można przez cały okres ciąży
- Znieczulenie do zabiegów stomatologicznych – dozwolone po pierwszym trymestrze ciąży, w innym przypadku decyduje lekarz. Kobietom w ciąży podaje się znieczulenie bez adrenaliny.
- Zabiegi protetyczne – lepiej unikać we wszystkich trymestrach
- Usuwanie zęba – po pierwszym trymestrze ciąży
- Usuwanie kamienia nazębnego – po pierwszym trymestrze ciąży. Niewskazany jest jedynie scaling ultradźwiękowy (decyzję podejmuje lekarz ginekolog prowadzący pacjentkę).
- Wybielanie zębów – niewskazane przez cały okres ciąży