Na czym polega sterowana odbudowa kości szczęki i żuchwy?

Nieleczony ubytek przyczynia się do zaniku tkanki kostnej szczęk. Bywa to także utrudnieniem w leczeniu implantologicznym. Jednak współczesna chirurgia stomatologiczna pozwala w pełni zregenerować i odbudować struktury kostne, przywrócić ich funkcje, a tym samym stworzyć odpowiedni warunki do wszczepienia implantów oraz dalszego leczenia protetycznego.

Dlaczego zawsze należy uzupełniać ubytki zębowe?

Już w ciągu pierwszych tygodni po utracie zęba zanika około 60% tkanki kostnej. Proces ten u każdego pacjenta przebiega w różnym tempie, przy czym u starszych osób zachodzi on szybciej. Warto podkreślić, że brak nawet pojedynczego zęba powoduje zmiany w łuku zębowym, a to z kolei przyczynia się do zaniku kości oraz chorób stawów skroniowo-żuchwowych.

Skutki nieleczenia ubytków:

 • zęby sąsiadujące z ubytkiem nachylają się stopniowo w jego stronę, co wywołuje asymetrię uśmiechu;
 • na skutek nieprawidłowego ułożenia zęby oraz stawy skroniowo-żuchwowe ulegają uszkodzeniu, co prowadzi do zaburzeń zgryzu, ścierania szkliwa czy chorób przyzębia;
 • w miejscu ubytku powstaje nieestetyczna luka, w której gromadzą się bakterie powodujące stan zapalny dziąsła i nieprzyjemny zapach z ust;
 • ząb który znajduje się po przeciwnej stronie ubytku, traci swoje podparcie, przez co zaczyna się chwiać i może zaistnieć konieczność jego usunięcia;
 • niemal od razu po tym jak ząb wypadnie, w miejscu ubytku zaczyna zanikać kość i dziąsło. Im dłużej ten proces trwa, tym trudniej je zregenerować.

Co robić, kiedy kość zaczyna zanikać?

Współczesne metody odbudowy kości (inaczej augmentacja kości) – w porównaniu z tradycyjnymi metodami leczenia protetycznego – zapewniają pacjentom wysoki komfort psychiczny, jak i fizyczny. Dynamiczny rozwój chirurgii stomatologicznej pozwolił wprowadzić m.in. metody umożliwiające przygotowanie podłoża kostnego oraz zastosowanie błon zaporowych, chroniących zębodół na czas regeneracji tkanki. Dzięki nim możliwe jest wytworzenie pełnowartościowej tkanki kostnej w miejscu ubytku, stanowiących odpowiednie “rusztowanie” do późniejszej odbudowy protetycznej. Techniki te znane są dziś jako Guided Tissue Regeneration (GTR) i Guided Bone Regeneration (GBR), czyli sterowana odbudowa tkanki oraz kości.

Na czym polega sterowana odbudowa kości?

Sterowana regeneracja kości polega na umieszczeniu w rekonstruowanym obszarze wszczepu kostnego, który następnie jest zabezpieczany błoną zaporową. Jej zadaniem jest ochrona regenerowanego miejsca poprzez uniemożliwienie wnikania do ubytku tkanek miękkich. W ten sposób kość już po kilku miesiącach zostaje zregenerowana i z powodzeniem może być poddana leczeniu implantologicznemu.

Wszczep, czyli materiał kościozastępczy, składa się z bloków kostnych, biomateriałów oraz komórek i czynników wzrostowych uzyskanych z osocza pacjenta (PRF, PRP). Materiały wykorzystywane w procesie regeneracji kości można podzielić ze względu na ich pochodzenie na: autogenne (kość pobierana od pacjenta), homogenne (pochodzące z banku kości), heterogenne (kość pochodzenia zwierzęcego) oraz alloplastyczne (syntetyczne). Najlepsze rezultaty zapewnia użycie kości autogennej, jednak badania wykazują, że w przypadku innych materiałów wyniki są bardzo podobne.

Wskazania do zabiegu

Najczęstszymi wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu jest oczywiście zanik kości oraz konieczność wszczepienia implantów zębowych. Szacuje się, że 40% implantacji jest możliwa właśnie dzięki technice sterowanej odbudowy kości, stając się jednocześnie standardowym zabiegiem w przypadku zaniku kości szczęki lub żuchwy. Jednak zaleceń do wykonania odbudowy tkanki kostnej jest więcej, a więc:

 • braki w uzębieniu spowodowane urazami mechanicznymi, niewłaściwą higieną jamy ustnej, ekstrakcją itd.,
 • odbudowa wyrostka zębodołowego przed planowanym leczeniem implantologicznym,
 • zanik kości spowodowany stanem zapalnym tkanki przyzębia lub wzrostem torbieli,
 • parodontoza,
 • odbudowa wyrostka do uzupełnień protetycznych,
 • kieszenie przyzębne.

Regeneracja kości w klinice Impladent za pomocą Bio-Oss i Bio-Gide

W naszej klinice stosujemy metodę, która pozwala odbudować kość bez konieczności stosowania dodatkowych zabiegów chirurgicznych, których celem jest pobranie kości od pacjenta. Zamiast niej wykorzystujemy znane już od 30 lat biomateriały: Bio-Oss oraz Bio-Gide, które zapewniają najwyższe bezpieczeństwo oraz gwarantują pełną tolerancję przez ludzki organizm. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a więc jest on całkowicie bezbolesny.

Bio-Oss

Bio-Oss to naturalny materiał zastępczy pochodzący z wołowej tkanki kostnej, który jest oczyszczany i modyfikowany w warunkach laboratoryjnych. Dzięki porowatej strukturze materiału, która przypomina kość ludzką, proces rewitalizacji naczyń krwionośnych zachodzi szybciej, a komórki kostne stopniowo łączą się z Bio-Oss. Po około 4-6 miesiącach materiał zostaje wchłonięty, a w jego miejscu powstaje naturalna tkanka kostna.

Bio-Gide

Natomiast Bio-Gide to kolagenowe membrany które wspomagają gojenie tkanki kostnej oraz błon śluzowych i chronią regenerowany zębodół przez okres 6-9 miesięcy. Po tym czasie membrana zanika, więc nie trzeba wykonywać dodatkowego zabiegu celem jej usunięcia, a kość jest gotowa do implantacji.

Zabieg sterowanej regeneracji i odbudowy kości umożliwia wytworzenie pełnowartościowej tkanki kostnej w miejscu ubytku, która stanowi odpowiednie podłoże do wszczepienia implantów i uzupełnień protetycznych. Dzięki zastosowaniu sprawdzonych technik sterowanej odbudowy kości oraz naszemu wieloletniemu doświadczeniu gwarantujemy Ci najwyższy poziom skuteczności i bezpieczeństwa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat leczenia tą metodą, umów się na konsultacje w naszej klinice.

Skontaktuj się z nami:


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest "IMPLADENT" Sp.J. D.Niesiobędzki z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
  NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

  Impladent na Żytniej

  ul. Żytnia 16 lok. G (parter)
  01-014 Warszawa
  e-mail: impladent@impladent.pl

   
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: 9:00-13:00/15:00
  niedziela: nieczynne

   

  Impladent na Banderii

  ul. Banderii 4 lok. U3
  wejście od ul. Obozowej (parter)
  01-164 Warszawa
  e-mail: banderii@impladent.pl
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: 9:00-13:00/15:00
  niedziela: nieczynne

   

   Masz Pytania? Napisz do nas!   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
   NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Masz Pytania? Napisz do nas!    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
    NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Internetowy sklep ze sterydami https://sterydysklep.com/ zapewnia wygodną platformę do zakupu leków zwiększających wydajność.

    Ein zuverlässiger Steroid Shop in Deutschland - https://shop-steroide24.com