Chirurgiczne usuwanie ósemek. Co warto wiedzieć o wyrywaniu zębów mądrości?

Usuwanie ósemek to zabieg, który wśród pacjentów często wywołuje strach i budzi wiele wątpliwości. Niesłuszne przekonanie, że ekstrakcja wiąże się z bólem sprawia, iż część osób rezygnuje z wizyty w gabinecie stomatologicznym. Niestety może to skutkować poważnymi powikłaniami.
 

Dlaczego należy usuwać ósemki? Najczęstsze wskazania do ekstrakcji

Zęby mądrości, potocznie nazywane ósemkami, są trzecimi i zarazem ostatnimi zębami trzonowymi u człowieka. Z reguły wyrzynają się one pomiędzy 17 a 26 rokiem życia, jednak u niektórych osób mogą się pojawić znacznie później. Proces ten jest zazwyczaj bolesny i może wiązać się z dyskomfortem.
 
Dzieje się tak ponieważ wyrzynającą się ósemkę pokrywa dziąsło, które tworzy tzw. kieszonkę. Gromadzące się w niej resztki pokarmowe stwarzają idealne warunki do rozwoju szkodliwych bakterii i powodują problemy z utrzymaniem właściwej higieny jamy ustnej. To z kolei sprzyja powstawaniu próchnicy i może być m.in. przyczyną stanu zapalnego oraz opuchlizny.
 
Kolejnym zaleceniem do przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego usuwania ósemek jest ich nieprawidłowy wzrost (np. wyrzynanie się pod nieodpowiednim kątem) lub brak miejsca w łuku zębowym, co skutkuje tłoczeniem się zębów. Zdarzają się też przypadki, że ósemki w ogóle nie wyrastają i dopiero po zrobieniu zdjęcia RTG okazuje się, że zęby zatrzymały się w kości.
 

Usuwanie ósemek – wskazania:

 • ból i powracający stan zapalny,
 • zmiany próchnicze,
 • brak miejsca na ząb,
 • ropień, zgorzel lub torbiel zębopochodna,
 • częściowe wyrżnięcie zęba,
 • całkowite zatrzymanie zęba,
 • leczenie ortodontyczne.

 

Na czym polega zabieg usuwania ósemek?

Wbrew obiegowej opinii operacyjne i chirurgiczne usuwanie zębów mądrości (inaczej nazywane dłutowaniem ósemek) nie jest ani bolesne ani skomplikowane. Przed zabiegiem lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, a następnie wykonuje tomografię komputerową. Dopiero na podstawie zdjęcia rentgenowskiego stomatolog może sprawdzić położenie korzeni i ocenić czy usunięcie zęba jest niezbędne.
 

chirurgiczne usuwanie ósemek warszawa

Wyrzynające się ósemki mogą być przyczyną powracającego stanu zapalnego, powodując przy tym ból i obrzęk.


 
Ekstrakcją zębów mądrości zajmuje się chirurg szczękowy. Sam zabieg trwa około godziny, jest bezpieczny oraz bezbolesny dzięki znieczuleniu miejscowemu. Operacja często przeprowadzana jest z użyciem mikroskopu, dzięki czemu specjalista ma dokładny wgląd w stan zęba. Rana powstała po wyrwaniu ósemki jest zabezpieczana i dokładnie oczyszczana za pomocą ozonu.
 
Kilka godzin po zabiegu w miejscu usunięcia zęba może pojawić się bolesny obrzęk. Stan ten jest całkowicie naturalny, a jego objawy da się załagodzić poprzez stosowanie zimnych okładów. Dopóki zębodół się nie zamknie (a trwa to zazwyczaj około tygodnia) należy wyeliminować ze swojej diety produkty zawierające alkohol i kofeinę, nie wolno także palić papierosów. W przeciwnym razie może dojść do powikłań – wystąpienia stanu zapalnego, problemów z gojeniem rany.
 

Jak się przygotować do ekstrakcji zębów?

Oczywiście należy pamiętać o dokładnej higienie jamy ustnej. Bardzo ważne jest także, aby przed zabiegiem zjeść posiłek, ponieważ kilka godzin po ekstrakcji ósemki nie wolno spożywać twardych i ciepłych pokarmów. W trakcie rekonwalescencji dobrze jest też zrezygnować z aktywności fizycznej, która może wzmagać ból. Jeśli natomiast palisz papierosy, to na 12 godzin przed operacją musisz ich bezwzględnie unikać.
 

Nie zwlekaj – umów się na konsultację ze specjalistą

Warto wiedzieć, że częściowo wyrżnięte ósemki stanowią idealne miejsce dla rozwoju bakterii powodujących zapalenie dziąseł oraz przyzębia. Co więcej – mogą one przedostać się do organizmu i stać się przyczyną innych poważnych chorób, np. zapalenia opon mózgowych. Dlatego nie należy bagatelizować tego problemu. Im wcześniej umówisz się na konsultację ze specjalistą tym lepiej. Zwłaszcza, że chirurgiczne usuwanie ósemek jest zabiegiem bezbolesnym, krótkim i nieskomplikowanym.

Skontaktuj się z nami:


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest "IMPLADENT" Sp.J. D.Niesiobędzki z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
  NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

  Impladent na Żytniej

  ul. Żytnia 16 lok. G (parter)
  01-014 Warszawa
  e-mail: impladent@impladent.pl

   
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: 9:00-13:00/15:00
  niedziela: nieczynne

   

  Impladent na Banderii

  ul. Banderii 4 lok. U3
  wejście od ul. Obozowej (parter)
  01-164 Warszawa
  e-mail: banderii@impladent.pl
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: 9:00-13:00/15:00
  niedziela: nieczynne

   

   Masz Pytania? Napisz do nas!   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
   NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Masz Pytania? Napisz do nas!    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
    NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Internetowy sklep ze sterydami https://sterydysklep.com/ zapewnia wygodną platformę do zakupu leków zwiększających wydajność.

    Ein zuverlässiger Steroid Shop in Deutschland - https://shop-steroide24.com