Leczenie paradontozy

Leczenie paradontozy inaczej nazywając PERIODONTOLOGIA to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką oraz leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Przyzębie to nic innego, co zespół tkanek, które otaczają i unieruchamiają ząb, a także mają za zadanie chronić go przed wnikaniem zakażenia z zainfekowanego kanału korzeniowego lub kieszonki dziąsłowej.

leczenie_paradontozy

Higiena przyzębia

Do zachowania najlepszej higieny przyzębia wymagane jest używanie:

 • szczoteczki do zębów z miękkim lub średniej twardości włosiem
 • specjalistycznej nici dentystycznej
 • regularny skaling nad-dziąsłowy i pod-dziąsłowy w gabinecie u dentysty
 • regularnych płukanek (np. zawierających chlorheksydynę)
 • szczoteczki do przestrzeni między-zębowych (w przypadku chorego przyzębia)

Choroby

Choroby przyzębia obejmują:

 • zapalenie przyzębia
 • zapalenie dziąseł

Parodontoza to potoczna nazwa zapalenia przyzębia. Jest to choroba infekcyjna tkanek przyzębia, która nieleczona prowadzi do rozchwiania i utraty zębów.

Przyczyny:

Najczęstszą przyczyną zapalenia przyzębia są bakterie płytki nazębnej i kamienia nazębnego, które gromadzące się na powierzchni zębów jako rezultat niedostatecznej higieny przyzębia. Mogą one penetrować w głąb kieszonek dziąsłowych (obszar między brzegiem dziąsła, a tkanką zęba) i tworzyć kieszenie patologiczne, a w rezultacie powodować zanik kości i rozchwianie zębów, co bezpośrednio prowadzi do ich wypadania. Niewielką rolę odgrywają również czynniki genetyczne. W przypadku wolnego systemu immunologicznego organizmu ryzyko zapalenia jest mniejsze, nawet pomimo przewlekłego zapalenia dziąseł. Choroba ta jest rozpoznawana zarówno u dzieci, młodzieży, jak też osób dorosłych. Dane epidemiologiczne wykazały, że 50% 7-latków, 75% 12-latków i 99% dorosłych ma chore przyzębie, co sprawia, że częstość występowania tych schorzeń kwalifikuje się do grupy chorób społecznych. Postępowanie chorób przyzębia można zatrzymać.

Przyczynami chorób przyzębia są:

 • bakteryjna płytka nazębna spowodowana złą higieną jamy ustnej
 • palenie tytoniu
 • nadmierne spożywanie alkoholu
 • bruksizm (zgrzytanie zębami)
 • zaburzenia hormonalne
 • zaburzenia ogólnoustrojowe (np. cukrzyca)
 • nieprawidłowa dieta
 • wadliwe wypełnienia
 • nieprawidłowe uzupełnienia protetyczne (stare uciskające protezy, nieszczelne korony i mosty)
 • awitaminoza
 • zaburzenia wydzielania śliny

Za najgroźniejszy czynnik mający wpływ na rozwój paradontozy uważa się płytkę nazębną, która po pewnym czasie przeradza się w kamień nazębny.

Objawy:

Pierwsze objawy to obnażanie szyjek zębów przy jednoczesnym zapaleniu dziąseł. Przebieg choroby charakteryzuje się sukcesywną utratą kości wyrostka zębodołowego, a przez to utratą aparatu wieszadłowego zęba. W ostrych stanach zapalnych pojawia się ból i krwawienie dziąseł.

Leczenie:

Zabiegi stosowane w leczeniu to:

 • scaling
 • nauka właściwej higieny
 • usuwanie czynników drażniących (nawisy na wypełnieniach, stare protezy)
 • szynowanie zębów
 • przeszczepy dziąsła
 • augumentacja kości

Toczący się w przyzębiu proces zapalny prowadzi do uszkodzenia jego tkanek, nierzadko powodując utratę kilku, a nawet wszystkich zębów. Nieleczenie pionowych ubytków kości wyrostka zębodołowego prowadzi do poważnego upośledzenia funkcji narządu żucia. Chirurgia periodontologiczna jest istotnym uzupełnieniem ogólnego kompleksowego leczenia zapaleń przyzębia. Dzięki niej otwierają się szanse przywrócenia zębom ich tkanek podporowych. Nowoczesne metody leczenia chirurgicznego pozwalają zatem uniknąć niepotrzebnych ekstrakcji zębów oraz rozszerzają możliwości rehabilitacji narządu żucia. W Klinice Impladent w Warszawie stosujemy nowatorski preparat Emdogain, który pobudza biologiczną metodę regeneracji tkanek przyzębia, zniszczonych paradontozą. Preparat działa w sposób imitujący naturalny rozwój struktur podporowych zęba z zachowaniem ich pierwotnych funkcji i budowy. W jego składzie zawarte są tylko naturalne, produkowane przez organizm ludzki (wżyciu płodowym) składniki zwane amelogeiną. Do tej pory nie zaobserwowano żadnych negatywnych skutków stosowania preparatu Emdogain wśród naszych pacjentów, co pozwala na pozytywne rokowania zatrzymania procesu paradontozy.

Skontaktuj się z nami:


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest "IMPLADENT" Sp.J. D.Niesiobędzki z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
  NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

  Impladent na Żytniej

  ul. Żytnia 16 lok. G (parter)
  01-014 Warszawa
  e-mail: impladent@impladent.pl

   
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: nieczynne
  niedziela: nieczynne

   

  Impladent na Banderii

  ul. Banderii 4 lok. U3
  wejście od ul. Obozowej (parter)
  01-164 Warszawa
  e-mail: banderii@impladent.pl
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: nieczynne
  niedziela: nieczynne

   

   Masz Pytania? Napisz do nas!   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
   NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Masz Pytania? Napisz do nas!    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
    NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Internetowy sklep ze sterydami https://sterydysklep.com/ zapewnia wygodną platformę do zakupu leków zwiększających wydajność.

    Ein zuverlässiger Steroid Shop in Deutschland - https://shop-steroide24.com