Ortodonta

Leczenie wad zgryzu – ortodonta warszawa

W Klinice stomatologii Impladent w Warszawie na Woli ortodonta warszawa preferuje nowoczesne, wielofazowe sposoby leczenia. Wady zgryzu i zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Jesteśmy m.in. kliniką ortodontyczną, w której dla każdego pacjenta przygotowujemy indywidualne rozwiązania terapeutyczne. Kierujemy się wiekiem, zaawansowaniem wady zgryzu, parafunkcją, kondycją stawów skroniowo-żuchwowych i „odczucia estetycznego” pacjenta. Jesteśmy gabinetem ortodontycznym z bardzo dobrymi lekarzami ortodontami zajmującymi się leczeniem ortodontycznym zarówno dorosłych jak i dzieci.

Leczenie I fazy – tzw. przedortodontyczne

Jest to leczenie ortodontyczne skierowane dla dzieci w wieku od trzech do dwunastu lat. Okres od 2 r. życia charakteryzuje się odejściem od tzw. niemowlęcego sposobu połykania do połykania typu dorosłego, z pełnym żuciem twardych pokarmów. U wielu dzieci proces ten nie przebiega prawidłowo – język zamiast dotykać podniebienia umiejscawia się pomiędzy zębami, powodując zwężenia szczęki i przemieszczenia zębów. Podobny efekt daje ssanie palca, warg, policzków. Bardzo ważnym elementem wpływającym na prawidłowy rozwój szczęk jest sposób oddychania. Prawidłowe oddychanie powinno przebiegać głównie przez nos.

Niestety u wielu dzieci, zwłaszcza obciążonych częstymi przeziębieniami i alergiami obserwuje się ustny tor oddechowy, chrapanie w czasie snu, a nawet bezdechy. Taki sposób oddychania niekorzystnie wpływa na rozwój szczęk i najczęściej prowadzi do stłoczenia zębów i tyłozgryzu. Dziecko z nieprawidłowym oddychaniem może być ospałe, a także mieć skłonności do nadwagi lub też przeciwnie do nadmiernej chudości, mieć podkrążone oczy, może osiągać gorsze wyniki w nauce i w sporcie. W Klinice Impladent w Warszawie proponujemy naszym najmłodszym pacjentom standardowe aparaty miofunkcjonalne/trainery i płytki przedsionkowe, czyli aparaty stymulujące prawidłową funkcję mięśni żujących, mięśni warg i policzków, a przede wszystkim języka. Aparaty te nie wymagają pobierania wycisków i wykonywania modeli gipsowych, dzięki czemu aparat można dobrać bezpośrednio na wizycie u ortodonty.

Jak leczymy wady I-fazy?

U dzieci z dużymi zwężeniami szczęk, zgryzem krzyżowym lub z wczesną utratą zębów mlecznych wykonujemy płytki i płytkoprotezy dziecięce. Są one ze śrubami rozszerzającymi szczęki w dwóch lub w trzech kierunkach. Niektóre dzieci z wadami kl.III/przodozgryz, wysunięta bródka powinny już w tym czasie rozpocząć leczenie ortopedyczne maską twarzową. W tym przedziale wiekowym intensywnie rozwija się górna szczęka. W tym czasie sprawdzamy też długość wędzidełka języka i w razie potrzeby przeprowadzamy podcięcie wędzidełka w znieczuleniu miejscowym.
Aparaty I-fazy są aparatami ruchomymi i wymagają współpracy małego pacjenta i jego rodziców. Zdecydowanie większość dzieci szybko przyzwyczaja się do obecności aparatu w buzi. Najlepsze wyniki osiąga się przy jednoczesnym pozytywnym nastawieniu rodziców i dziecka. Aparaty I-fazy powinno się nosić całą noc i 2-3 godziny dziennie. Dzieci z wadami wymowy powinny dodatkowo korzystać z pomocy logopedycznej.

Leczenie ortodontyczne II-fazy dla dzieci i młodzieży

Pomiędzy 11. a 17. rokiem życia trwa intensywny wzrost dziecka nazywany potocznie skokiem pokwitaniowym. W tym czasie dokonuje się całkowita wymiana uzębienia mlecznego na uzębienie stałe. Z naszego doświadczenia wynika, że jest to najlepszy okres do rozpoczęcia leczenia tyłozgryzów – cofnięta bródka. Jest to czas wzmożonego wzrostu dolnej szczęki czyli żuchwy. W tym czasie można już rutynowo stosować aparaty stałe w rożnej postaci – zamki przyklejane do zębów, ekspandery, przerzuty i łuki podniebienne, stałe aparaty czynnościowe typu Rick-a-nator i AdvancSync. Dla dzieci i młodzieży polecane są natomiast zamki metalowe standardowe z kolorowymi ligaturami i metalowe zamki samoligaturujące. Polecamy je ze względu na ich większą trwałość i łatwość utrzymania higieny, co jest istotne dla zdrowia jamy ustnej.

Leczenie II-fazy u dorosłych

W Klinice Impladent w Warszawie osoby dorosłe mogą skorzystać z całej oferty aparatów ortodontycznych stałych. Ortodonta warszawa pomoże wybrać pośród aparatów kosmetycznych-porcelanowych oraz aparatów całkowicie przeziernych (niewidocznych) – szafirowych oraz ceramicznych. Osobom z dużymi stłoczeniami, często wyjeżdżającym lub bardzo zajętym proponujemy zamki samoligaturujące. Dzięki nim można ograniczyć liczbę wizyt kontrolnych do absolutnego minimum.

Miniśruby ortodontyczne

Leczenie z użyciem miniimplantu ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne pacjentów z chorobami przyzębia

Jest to obecnie standardowe postępowanie w przypadku ”rozjeżdżających się” zębów dotkniętych tzw. paradontozą. Warunkiem podjęcia leczenia ortodontycznego jest zaleczenie ostrej fazy choroby przyzębia, a także pełna higienizacja pacjenta. Umiejętność utrzymania higieny oraz brak krwawienia z dziąseł. Przeciwskazania – to zbyt duże i rozległe zaniki kości, nieradzenie sobie z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej, ostre choroby przyzębia niereagujące na leczenie periodontologiczne. Do wykonywania bezbolesnych zabiegów głębokiego czyszczenia przyzębia przed leczeniem ortodontycznym polecamy nowoczesny system Vector.

Leczenie pacjentów z problemami układu ruchowego narządu żucia

Wielu pacjentów cierpi na częste bóle głowy, napięcia mięśni żujących, bóle w okolicach uszu, zaciskanie szczęk i zgrzytanie zębami. W profesjonalnej nomenklaturze określane jest jako bruksizm. Powtarzające się nieprawidłowe czynności, a więc różnego typu parafunkcje mogą całkowicie zniszczyć uzębienie. W Stawie skroniowo-żuchwowy może zostać znacznie pogorszony komfort codziennego życia. W Klinice Impladent w Warszawie ortodonta warszawa proponuje takim pacjentom: dokładne badania, naukę relaksacji mięśni twarzy, szyny antystresowe, szyny repozycyjne i stabilizujące.

Faza retencyjna czyli III faza leczenia ortodontycznego

Po zakończeniu aktywnego leczenia ortodontycznego każdy pacjent jest objęty III fazą leczenia-retencją. Ta faza jest konieczna do utrzymania pozytywnych efektów leczenia aparatami stałymi. Najczęściej stosowanymi przez nas retainerami są stałe retainery druciane lub złote. Ruchome płytki retencyjne Hawleya z elementami czynnościowymi lub bez oraz próżniowe nakładki Essix i Osamu. Trzeba jednak pamiętać, że pomimo stosowania retainerów u niektórych osób napięcia mięśni mimicznych i języka mogą powodować niewielkie przesunięcia zębowe. Jeżeli stanowią one problem estetyczny dla pacjenta, ortodonta warszawa możne wykonać w pracowni twardą płytkę nakładkową. Jest ona wykonana na bazie set-upu, czyli modelu poprawionego przez technika. Faza retencyjna trwa od 2 do 5 lat. W niektórych przypadkach zalecamy dłuższe noszenie retainerów.

ortodonta warszawa

Najważniejsza jest higiena!

Każdy pacjent po założeniu aparatu jest dokładnie instruowany o technikach mycia zębów z aparatem. Różnią się one od tych, które stosujemy na co dzień. Podczas leczenia aparatami stałymi należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Zęby i aparat trzeba myć i nitkować po każdym posiłku jak zaleca ortodonta warszawa. Dbajmy o to by resztki pokarmu nie stanowiły pożywienia dla bakterii. Do tego celu służą specjalne szczoteczki, pasty i akcesoria. Można nabyć je praktycznie w każdej aptece, drogeriach oraz w specjalistycznych sklepach internetowych. W razie braku takich szczotek można użyć zwykłej szczoteczki ze średnio-miękkim prostym włosiem. Dodatkowe szczoteczki to jedno pęczkowa szczotka do mycia przestrzeni pomiędzy zamkami. Szczoteczki-wyciorki między zębowe posiadają różną kalibrację do mycia przestrzeni między zębowych. W sprzedaży są też specjalne pasty i płyny dedykowane osobom z aparatami ortodontycznymi. Standardowa pasta z fluorem również spełni swoje zadanie, jeżeli będzie regularnie używana.

Jak żyć z aparatem stałym?

Przez pierwsze kilka dni po założeniu aparatu ortodontycznego mogą pojawić się bóle zębów. Mijają samoistnie po maksymalnie tygodniu od założenia. W tym czasie należy dopasować jedzenie do indywidualnych możliwości żucia. Najlepsza w tym wypadku będzie dieta płynna i półpłynna. Po ustaniu bólu można stopniowo przechodzić na ”normalną” dietę i spożywać bardziej absorbujące potrawy. By nie uszkodzić aparatów i nie doprowadzić do uszkodzeń i próchnicy zębów przez okres leczenia należy unikać:

  • gumy do żucia
  • słodycze
  • hot-wingsów
  • dużych pestek z owoców
  • pożywienia, które może zawierać twarde elementy

Skontaktuj się z nami:


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest "IMPLADENT" Sp.J. D.Niesiobędzki z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.


W dniach od 23.12.2019 do 29.12.2019 roku oraz od 31.12.2019 do 2.01.2020 roku Klinika Impladent będzie nieczynna

Recepcja (obsługuje dwie kliniki)

 

Impladent na Żytniej

ul. Żytnia 16 lok. G (parter)
01-014 Warszawa
e-mail: impladent@impladent.pl

 

W dniach od 23.12.2019 do 29.12.2019 roku oraz od 31.12.2019 do 2.01.2020 roku Klinika Impladent będzie nieczynna

Godziny otwarcia

(9.12-15.12 )

poniedziałek-piątek: 8:00-21:00

sobota: 9:00-17:00
niedziela: nieczynne

 

Impladent na Banderii

ul. Banderii 4 lok. U3
wejście od ul. Obozowej (parter)
01-164 Warszawa
e-mail: banderii@impladent.pl

 

Godziny otwarcia

(9.12-15.12)

poniedziałek: 8:00-21:00
wtorek: 11:00-21:00
środa: 8:00-21:00
czwartek-piątek: 9:00-21:00

sobota: nieczynne
niedziela: nieczynne

 

Masz Pytania? Napisz do nas!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

W dniach od 23.12.2019 do 29.12.2019 roku oraz od 31.12.2019 do 2.01.2020 roku Klinika Impladent będzie nieczynna

Recepcja (obsługuje dwie kliniki)

 

Masz Pytania? Napisz do nas!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.