Scaling i piaskowanie zębów – czy są skuteczne?

Czyszczenie uzębienia to nie tylko regularne szczotkowanie, systematyczne używanie nici dentystycznych oraz częste stosowanie płynów do higieny jamy ustnej. Profesjonalna higienizacja to również scaling i piaskowanie zębów, o których naprawdę warto wiedzieć więcej.

 

Czym jest scaling?

Scaling zębów (lub skaling) to zabieg dentystyczny stosowany profilaktycznie, który polega na usuwaniu kamienia nazębnego gromadzącego się wokół szyjek zębowych w obrębie dwóch powierzchni: nad i pod dziąsłami.

 

Scaling — po co mi taki zabieg?

Warto wiedzieć, że osadzanie się kamienia w jamie ustnej sprzyja namnażaniu się bakterii, co w efekcie prowadzi do różnego typu powikłań — jest przyczyną podrażnienia dziąseł i ich stanu zapalnego. Jeśli to zaniedbasz, doprowadzisz do obniżenia dziąseł oraz stopniowego zaniku kości otaczającej ząb, a w konsekwencji do rozchwiania uzębienia, paradontozy i próchnicy. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, warto stosować scaling regularnie.

 

I co ciekawe, zabieg ten jest pomocny także w prawidłowej ocenie stanu Twojego uzębienia. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ kamień jest doskonałą zasłoną dla bakterii próchnicotwórczych, dlatego po jego usunięciu może się okazać, że istnieją takie ubytki, które do tej pory nie były widoczne.

 

Scaling — jak to działa?

zdejmowanie-kamienia-nazebnego-skaling-piaskowanie-scaling-warszawa Zdejmowanie kamienia nazębnego (skaling) jest stosowane m.in. w celach profilaktycznych i estetycznych.

 

Możemy wyróżnić dwie metody scalingu ultradźwiękowego:

 • naddziąsłową – kamień nazębny likwidowany jest z powierzchni korony zęba. Skaler dotyka miejsca ze złogiem, który pod wpływem ultradźwięków i nacisku wody pęka i odrywa się od trzonowej części zęba. Następnie wykonuje się polerowanie, aby wygładzić powierzchnię zębów i ochronić ją przed zbyt szybkim pojawieniem się osadu.
 • poddziąsłową – w tej metodzie scalingu usuwa się kamień, jaki gromadzi się pod powierzchnią dziąseł. Dodatkowo używa się kiretu, który dostaje się do każdej szczeliny. Po zabiegu zęby są polerowane, można je dodatkowo wzmocnić poprzez fluoryzację.

 

Scaling — przeciwwskazania:

Scaling ultradźwiękowy może Ci zaszkodzić, jeśli:

 • posiadasz rozrusznik serca,
 • cierpisz na osteoporozę,
 • masz problem z głębokimi kieszonkami dziąsłowymi,
 • jesteś w ciąży.

W powyższych przypadkach najlepiej porozmawiać z dentystą i zapytać go o możliwość przeprowadzenia scalingu metodą tradycyjną.

scaling-warszawa-piaskowanie-zebow-zdejmowanie-kamienia-skaling

Scaling — zalecenia po zabiegu

Po profesjonalnym czyszczeniu zębów należy poczekać co najmniej 3 godziny z piciem herbaty, kawy, wina oraz z paleniem papierosów — są to czynniki mogące powodować przebarwienia. Pamiętaj także o dokładnej higienie jamy ustnej.

 

Ważne: zdarza się, że czyszczenie wykonuje się bardzo blisko podrażnionych dziąseł, a nawet pod nimi, dlatego krwawienie po skalingu jest całkiem powszechnym i normalnym zjawiskiem — może ono trwać nawet kilka dni. Dlatego nie warto się niepokoić, jeśli po zabiegu będziesz mieć z tym kłopoty.

 

Czym jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to zabieg stomatologiczny, którego zadaniem jest usunięcie osadów nazębnych oraz przebarwień powstających na zębach. Wykonuje się go po scalingu — jako uzupełnienie.

 

Piaskowanie zębów — dla kogo?

Zabieg piaskowania zębów jest dla Ciebie, jeśli:

 • pijesz duże ilości kawy lub herbaty,
 • masz tzw. stłoczone zęby i trudno je czyścić,
 • nosisz aparat ortodontyczny,
 • wybielasz zęby,
 • palisz papierosy.

 

Piaskowanie — zalecenia po zabiegu

Twoje zęby i dziąsła kilka godzin po piaskowaniu będą wrażliwe oraz podatne na przebarwienia, dlatego unikaj w tym czasie papierosów, kawy, herbaty, wina czy czerwonych warzyw (buraków, papryki). Pamiętaj również o regularnej i dokładnej higienie jamy ustnej. To pomoże Ci cieszyć się dłużej gładkimi zębami.

scaling-warszawa-piaskowanie-zebow-efekt-przed-i-po

Zabieg piaskowania zębów — efekt przed i po zabiegu.

Piaskowanie zębów — przeciwwskazania

Piaskowanie zębów może być niewskazane, jeśli:

 • występują u Ciebie stan zapalny jamy ustnej i dziąseł lub rany błony śluzowej,
 • cierpisz na wrzody żołądka lub wątroby,
 • masz zaburzenia czynności płuc, np. astmę.

 

Ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego i przebarwień?

Oba wyżej opisane zabiegi stomatologiczne są sposobami na zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Powinno się wykonywać je co najmniej 2 razy w roku. Sprawdź ceny scalingu i piaskowania zębów w naszej klinice (zakładka PROFILAKTYKA) i umów się na wizytę kontrolną.

 

Skontaktuj się z nami:


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest "IMPLADENT" Sp.J. D.Niesiobędzki z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
  NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

  Impladent na Żytniej

  ul. Żytnia 16 lok. G (parter)
  01-014 Warszawa
  e-mail: impladent@impladent.pl

   
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: 9:00-13:00/15:00
  niedziela: nieczynne

   

  Impladent na Banderii

  ul. Banderii 4 lok. U3
  wejście od ul. Obozowej (parter)
  01-164 Warszawa
  e-mail: banderii@impladent.pl
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: 9:00-13:00/15:00
  niedziela: nieczynne

   

   Masz Pytania? Napisz do nas!   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
   NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Masz Pytania? Napisz do nas!    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
    NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Internetowy sklep ze sterydami https://sterydysklep.com/ zapewnia wygodną platformę do zakupu leków zwiększających wydajność.

    Ein zuverlässiger Steroid Shop in Deutschland - https://shop-steroide24.com