Jak dbać o higienę jamy ustnej? Poznaj skuteczne sposoby

Jak dbać o higienę jamy ustnej? Pamiętaj o starannym myciu zębów, odpowiednim wyborze szczoteczki i systematycznym czyszczeniu języka. Prawidłowe metody dbania o uzębienie, rodzaj szczoteczki oraz typ jej włosia wpływają na skuteczną higienę jamy ustnej. Sprawdź nasze podpowiedzi.

brushing-teeth-2103219_640

Właściwie szczotkuj zęby i dziąsła

Staranne szczotkowanie uzębienia to istotny element zachowania higieny jamy ustnej. Ważne, żeby myć zęby w odpowiedni sposób. Dentyści wyróżniają dwie podstawowe metody:

okrężna – szczotkuj zęby ruchem okrężnym, rozpoczynając od górnej kończąc na dolnej części dziąsła. W ten sposób nie tylko czyścisz zęby, ale
również masujesz dziąsła;
obrotowo-wymiatająca – jeśli masz problemy z zapaleniem dziąseł lub z odsłoniętymi korzeniami zębów, szczotkuj zęby pojedynczo kierując się od dziąsła do korony, tzw. ruchem wymiatającym. Zęby myj zaczynając od tylnych do przednich.

 

 

Wybierz szczoteczkę odpowiednią dla Twoich zębów

Szczoteczka powinna być dobrze dobrana do uzębienia, w innym wypadku może dojść do podrażnienia i krwawienia dziąseł, recesji, a w konsekwencji do odsłonięcia szyjek zębowych. Sprawdź, jaki rodzaj szczoteczki będzie dla Ciebie najlepszy.

 

TYP SZCZOTECZKI ZDROWE ZĘBY NADWRAŻLIWOŚĆ ZĘBÓW KRWAWIĄCE DZIĄSŁA PROTEZY
MIĘKKA
ŚREDNIA
TWARDA

 

W razie wątpliwości, podczas wizyty kontrolnej poproś dentystę o dopasowanie szczoteczki do Twoich zębów i dziąseł.

 

toothbrush-2127681_640

Tradycyjna czy elektryczna – pomożemy Ci zdecydować

Jaką szczoteczkę wybrać: manualną czy elektryczną? Na początku zaznaczamy, że metoda mycia zębów w obu przypadkach jest taka sama: szczoteczkę z pastą do zębów ustawiamy pod kątem 45 stopni do linii dziąseł i zaczynamy szczotkowanie od tylnych części uzębienia – to właśnie tam najczęściej osadza się kamień.

 

Poznaj zalety tradycyjnej szczoteczki

✔ Szczoteczka manualna jest dużo tańsza od elektrycznej. Dobrej jakości szczoteczkę tradycyjną możemy kupić już od kilkunastu złotych.

✔ Jeśli podróżujemy, nie musimy martwić się o dostęp do prądu, czy pamiętać o spakowaniu dodatkowych elementów szczoteczki, takich jak np. ładowarka.

✔ Szczoteczka tradycyjna poprawia zdolności manualne, dlatego rekomendujemy jej użycie dla dzieci do 5. roku życia. W tym czasie przyzwyczają się wykonywania określonych ruchów przy myciu zębów.

 

Sprawdź walory szczoteczki elektrycznej

✔ Większy komfort i pewność dokładnego wyczyszczenia jamy ustnej.

✔ Trwalsza od tradycyjnej szczoteczki – chociaż jej główkę należy wymieniać co trzy miesiące, to baza i ładowarka mogą być używane przez lata.

✔ Jedna dla całej rodziny. Wystarczy, że każdy z domowników będzie miał swoją główkę do szczoteczki.

✔ Charakteryzuje się włoskami o tzw. niskim stopniu ścieralności (RDA), które nie niszczą szkliwa zębów.

✔ Wbudowany czasomierz pomaga kontrolować czas mycia zębów. Szczoteczka wyłącza się automatycznie.

✔ Jest idealnym rozwiązaniem dla osób o ograniczonej sprawności motorycznej, ponieważ jej włókna są w stanie wykonać w ciągu minuty o wiele więcej ruchów niż dłoń.

WAŻNE:

Jeśli masz kłopoty z chorobami zębów lub nosisz aparat ortodontyczny, zapytaj dentystę o możliwość używania szczoteczki elektrycznej.

Nie zapominaj o wymianie szczoteczki

Szczoteczkę do zębów należy zmieniać co trzy miesiące (zarówno manualną i jak elektryczną), ponieważ z biegiem czasu włosie się odkształca, a szczotkowanie zębów jest mniej efektywne. Zużyta szczoteczka może powodować urazy dziąseł. Natomiast jej nieprawidłowe przechowywanie skutkuje rozwojem bakterii i grzybów.Nową szczoteczkę kup również po każdym przeziębieniu, infekcji gardła lub jamy ustnej, gdyż drobnoustroje w jej włóknach mogą spowodować nawrót choroby.

 

ice-cream-2588541_640

Pamiętaj o czyszczeniu języka

Na koniec coś, o czym często zapominamy. Regularne czyszczenie języka powinno stać się Twoim nawykiem, ponieważ ogranicza ryzyko pojawienia się próchnicy, chorób dziąseł i błon śluzowych.Do jego wyczyszczenia warto użyć skrobaczki do języka. To urządzenie w łatwy sposób pomoże Ci dodatkowo zadbać o higienę jamy ustnej. Co ciekawe,odpowiednie czyszczenie języka pozwoli prawidłowo działać kubkom smakowym – od tej pory jedzenie stanie się jeszcze większą przyjemnością.

Jak dbać o higienę jamy ustnej – podsumowanie

Prawidłowa higiena jamy ustnej nie wymaga dużego wysiłku, a jej systematyczne przestrzeganie to nie tylko świeży oddech i piękny uśmiech, ale również mocne zęby. Troskę o higienę jamy ustnej zacznij od wizyty kontrolnej w naszej klinice, gdzie specjalista z chęcią odpowie na Twoje pytania.

 

 

Skontaktuj się z nami:


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest "IMPLADENT" Sp.J. D.Niesiobędzki z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
  NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

  Impladent na Żytniej

  ul. Żytnia 16 lok. G (parter)
  01-014 Warszawa
  e-mail: impladent@impladent.pl

   
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: nieczynne
  niedziela: nieczynne

   

  Impladent na Banderii

  ul. Banderii 4 lok. U3
  wejście od ul. Obozowej (parter)
  01-164 Warszawa
  e-mail: banderii@impladent.pl
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: nieczynne
  niedziela: nieczynne

   

   Masz Pytania? Napisz do nas!   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
   NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Masz Pytania? Napisz do nas!    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
    NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Internetowy sklep ze sterydami https://sterydysklep.com/ zapewnia wygodną platformę do zakupu leków zwiększających wydajność.

    Ein zuverlässiger Steroid Shop in Deutschland - https://shop-steroide24.com