Żeby zachować zdrowe zęby, nie wystarczy prawidłowa higiena jamy ustnej i regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Ważna jest także odpowiednia dieta, bogata w składniki mineralne oraz witaminy. Na co zwracać uwagę w codziennym jadłospisie, aby zapewnić sobie piękny uśmiech?
Wapń, fosfor i witamina D na mocne zęby
Dieta dla mocnych zębów powinna zawierać odpowiednią ilość składników mineralnych.
Pierwszy z nich to wapń, który jest głównym materiałem budulcowym zębów – nadaje im właściwą twardość i odżywia tkanki przyzębia. Bogate w wapń są przetwory mleczne, takie jak jogurt, kefir czy twaróg.
Osoby, u których występuje alergia na białko krowie, mogą suplementować wapń jedząc produkty roślinne: migdały, fasolę, szpinak, rukolę, szczypiorek oraz nasiona (chia, karob, sezam).
Drugim składnikiem budulcowym zębów jest fosfor. Duża zawartość tego pierwiastka obecna jest w orzechach, żółtych serach, wątróbce, otrębach pszennych oraz soi. Jednocześnie warto pamiętać, że wapń i fosfor powinny być dostarczane do organizmu razem z witaminą D, ponieważ umożliwia ona ich wchłanianie oraz reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową.
Nie zapomnij o witaminach
Witaminy są dla zębów równie ważne jak minerały. Ich brak w codziennym jadłospisie może zwiększyć ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnych, stać się przyczyną zapalenia błon śluzowych i problemów ze szkliwem. Jakie witaminy należy suplementować, aby tego uniknąć?
Witamina D na twarde zęby
Jak już wspominaliśmy witamina D wspomaga przyswajanie wapnia i fosforu. To jednak nie wszystko, ponieważ wpływa ona też na twardość uzębienia oraz prawidłową mineralizację szkliwa. Witamina D znajduje się w takich produktach jak: jajka, masło, tran i tłuste ryby (halibut, łosoś, makrela, tuńczyk).
Witamina C na zdrowe dziąsła
W Twojej diecie nie może także zabraknąć witaminy C, która wzmacnia naczynia krwionośne, a tym samym zapobiega krwawieniu dziąseł i odsłanianiu się szyjek zębowych. Dostarczysz ją do organizmu jedząc warzywa oraz owoce, np. nać pietruszki, truskawki, kapustę, kalarepę, owoce dzikiej róży, czerwoną paprykę.
Witamina A przeciw bakteriom
Natomiast witamina A eliminuje z jamy ustnej bakterie oraz działa przeciwpróchniczo. Spożywana regularnie wzmacnia dziąsła i pozytywnie oddziałuje na stan błony śluzowej. W witaminę A bogate są marchew, wątróbka, szpinak, żółty ser, ryby i jajka.
Cukier – sprzymierzeniec próchnicy
Powszechnie wiadomo, że cukry stanowią idealną pożywkę dla bakterii powodujących próchnicę. Najbardziej szkodliwe dla zębów są cukry proste oraz dwucukry: glukoza, fruktoza, maltoza i sacharoza. Spożywanie ich powoduje obniżenie poziomu pH w jamie ustnej, a tym samym może przyczynić się do demineralizacji szkliwa. Innym czynnikiem wywołującym próchnicę jest konsystencja jedzenia. Niektóre produkty, takie jak: chipsy, cukierki, czekolada czy suszone owoce, oblepiają zęby, narażając je na szkodliwe działanie kwasów oraz cukrów, a tym samym zwiększają ryzyko wystąpienia próchnicy.
Kolejność posiłków też jest ważna
Wiedząc już, jakie produkty powinny znaleźć się w Twojej diecie, warto także pamiętać o tym, aby była ona zbilansowana. Aż 50% Twoich codziennych posiłków powinny stanowić warzywa i owoce, 25% nabiał oraz tłuszcze nienasycone, a pozostałą część produkty pełnoziarniste.
Jednak równie ważne jest to, w jakiej kolejności przyjmujesz pokarmy, ponieważ część z nich jest kriogenna (przyspiesza rozwój próchnicy), a część kariostatyczna (zapobiega jej). Dlatego w pierwszej kolejności jedz to, co może być szkodliwe dla zębów, zaczynając najpierw np. od suszonych owoców, następnie wypij szklankę mleka, a na koniec zjedz marchewkę.
Jeszcze kilka rad na koniec
● Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje zęby były białe, należy z diety wyeliminować te produkty, które mogą powodować przebarwienia. Są to kawa, herbata, czerwone wino i owoce jagodowe (borówki, porzeczki, jagody).
● Zrezygnuj z przekąsek między posiłkami i ogranicz picie słodkich napojów, ponieważ ich częste spożywanie obniża pH w jamie ustnej i w efekcie prowadzi do demineralizacji szkliwa.
● Zamiast słodyczy wybierz warzywa – tym bardziej, że mają one korzystny wpływ na stan zębów. Jedzenie surowych warzyw, takich jak marchew, rzodkiewka czy seler naciowy, w naturalny sposób wspomaga usuwanie osadu i płytki nazębnej, a dodatkowo masuje dziąsła.
● Pamiętaj też o częstym piciu wody, która pomoże wypłukać bakterie i resztki pokarmów z jamy ustnej.
● Nie zapominaj również o regularnych wizytach kontrolnych u specjalisty. Zapraszamy do naszej kliniki stomatologicznej Impladent.