Wybielanie zębów
Kawa, herbata, papierosy, a także inne czynniki powodują przebarwienia i powstawanie osadów na zębach. Czasem jednak ich ciemniejszy odcień jest uwarunkowany genetycznie. Niezależnie od tego, z jakich przyczyn chcesz rozjaśnić zęby, warto najpierw dowiedzieć się, na czym polega wybielanie zębów i dlaczego zabieg ten należy przeprowadzić w gabinecie dentystycznym.
Krok pierwszy: wywiad
W niektórych przypadkach zabieg wybielania zębów jest niewskazany lub niemożliwy. Dlatego na początku stomatolog robi wywiad i bada jamę ustną, a następnie ocenia, czy może przeprowadzić kurację. Jednym z najczęstszych przeciwwskazań do wykonania zabiegu jest próchnica, paradontoza czy stan zapalny dziąseł. Jeśli żel wybielający przeniknie w głąb zęba — np. przez ubytek próchniczy, nieszczelne wypełnienie — może wywołać silny ból i nasilić nadwrażliwość. Wybielania nie zalecamy także u kobiet w ciąży i karmiących lub gdy pacjent ma uczulenie na substancje zawarte w środkach wybielających. Zabiegu nie przeprowadzamy również u osób poniżej 16 roku życia.
Przykładowe przeciwwskazania do wybielania zębów:
- próchnica zębów
- choroby przyzębia
- paradontoza
- nadwrażliwość zębów
- odsłonięte korzenie zębowe
- ciąża i karmienie piersią
- alergia na środki zawarte w żelu wybielającym
- stan zapalny w jamie ustnej (dopóki go nie zostanie wyleczymy)
- przyjmowanie niektórych leków
- zabiegi chirurgiczne, które były wykonywane w ostatnim czasie
- noszenie aparatu ortodontycznego (zabieg można wykonać min. 6 miesięcy po zdjęciu aparatu)
- ogólne osłabienie organizmu i układu odpornościowego
Dlaczego wybielanie zębów powinno być wykonywane przez stomatologa? Chociażby z uwagi na powyższe przeciwwskazania. Czasem zmiany na zębach są niewidoczne gołym okiem i dopiero po wykonaniu odpowiednich badań lekarz jest w stanie ocenić, czy zabieg będzie możliwy do zrealizowania i nie zaszkodzi Twojemu zdrowiu.
Krok drugi: higienizacja
Jeśli to konieczne, to przed rozpoczęciem wybielania dentysta zaleci higienizację zębów, czyli skaling i piaskowanie. Są to zabiegi usuwające osad nazębny i kamień, których obecność w jamie ustnej uniemożliwia równomierne rozjaśnienie płytki. Higienizację wykonuje się kilka dni przed kuracją wybielającą.
Krok trzeci: wybielanie zębów
Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym jest przeprowadzane kilkoma metodami, które można podzielić na dwa rodzaje — gabinetową oraz domową (nazywaną także nakładkową). Na czym one polegają i jakie dają efekty?
Metody wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym
Metoda Beyond
Wybielanie zębów z użyciem systemu Beyond to aktualnie najpopularniejsza metoda stosowana przez dentystów na całym świecie. Pozwala uzyskać średnie rozjaśnienie koloru do nawet 8 odcieni. Polega ona na tym, że stomatolog nakłada na zęby żel wybielający, który aktywuje się za pomocą zimnego światła emitowanego przez lampę Beyond. Kuracja usuwa silne przebarwienia zarówno na powierzchni zębów, jak i wewnątrz zębiny. Cały zabieg trwa niecałą godzinę, jest jednorazowy i całkowicie bezpieczny, jednak u niektórych osób może powodować nadwrażliwość podczas wybielania.
Metoda Prevdent
Prevdent to innowacyjny system wybielający zęby i wzmacniający szkliwo jednocześnie. W trakcie zabiegu dentysta nakłada na powierzchnię zębów specjalny preparat w formie aktywnej pianki, którego działanie wspomagamy naświetlaniem specjalną lampą. Metoda jest w 100% naturalna i bezpieczna, ponieważ Prevdent zawiera nano-hydroksyapatyt, będący głównym składnikiem szkliwa. Związek ten docelowo mineralizuje powierzchnię zębów i redukuje ich nadwrażliwość w trakcie zabiegu. Właśnie dlatego metoda ta jest rekomendowana u osób odczuwających ból w kontakcie z zimnym, ciepłym czy kwaśnym. Jest to zabieg jednorazowy, trwający ok. 1,5 godziny.
Wybielanie zębów metodą nakładkową (domową)
Jak wygląda wybielanie zębów metodą domową? Otóż najpierw stomatolog tworzy nakładki na podstawie wycisku, który pobieramy podczas pierwszej wizyty, a następnie pokazuje, w jaki sposób należy z nich korzystać. W większości przypadków polega to na tym, że nakładki wypełnia się żelem wybielającym. Potem umieszczamy je na zębach i nosimy kilka godzin. Zabieg powtarzamy codziennie przez około 2 tygodnie.
Krok czwarty: utrzymanie efektu wybielania
Efekty wybielania zębów utrzymują się około 3 lat. Jednak warto pamiętać, że czas ten może być różny w zależności od tego, jaką metodą rozjaśniano zęby oraz w jaki sposób o nie dbano po zabiegu. Warto jednak podkreślić, że proces zmiany odcienia zębów można w znacznym stopniu spowolnić, stosując się do zaleceń stomatologa. Biała dieta, korzystanie z past wybielających, unikanie napojów i potraw powodujących przebarwienia (kawa, herbata, czerwone owoce i warzywa) – to tylko kilka ze sposobów, dzięki którym utrzymasz śnieżnobiały uśmiech dłużej.
Ważne! Kurację wybielającą można powtórzyć, jednak każdy tego typu zabieg skonsultuj wcześniej z dentystą, ponieważ zbyt częste wybielanie może zwiększyć nadwrażliwość zębów i osłabić szkliwo.
Zapraszamy do naszej kliniki w Warszawie. Zadzwoń i zarezerwuj termin +48 502 380 390.
Wszystkie powyższe zabiegi wykonujemy w naszej klinice.
Są one bezpieczne, bezbolesne, a efekty widoczne już po niecałej godzinie – w przypadku wybielania zębów metodą gabinetową, lub po kilku dniach (metoda nakładkowa). Przed kuracją należy się umówić na wizytę konsultacyjną, aby ocenić możliwość wykonania zabiegu.