Leczenie implantologiczne jest skuteczne, bezpieczne, korzystne dla zdrowia, wyglądu oraz samopoczucia pacjentów. Jednak pomimo tego na temat implantacji krąży wiele nieprawdziwych stereotypów. Dlatego w tym artykule demaskujemy najczęściej powtarzane mity o implantach zębowych.
Stomatolodzy polecają wszczepienie implantu zębowego jako jedną z najlepszych metod uzupełniania braków w uzębieniu. Sprawdza się ona zarówno u osoby, która chce zastąpić pojedynczy ząb, jak i u takiej, która cierpi na całkowite bezzębie. Pomimo tego wielu pacjentów odkłada decyzję o leczeniu implantologicznym na później. Dlaczego tak się dzieje? W dużej mierze wynika to z braku wiedzy oraz z błędnych opinii na jego temat, które to wywołują niepotrzebne — i jak się zaraz przekonasz — nieuzasadnione obawy.
Mity na temat implantów zębowych i implantologii
Mit 1: wszczepienie implantu boli
To jeden z najczęściej powtarzanych stereotypów, który nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Przez takie przekonanie wielu pacjentów opóźnia konsultację implantologiczną. Zapewniamy Cię, że nie ma się czego obawiać, ponieważ do zabiegu stosujemy znieczulenie miejscowe. Dzięki temu jest on bezbolesny i nie wywołuje dyskomfortu.
Mit 2: leczenie implantologiczne może powodować alergię
Zdecydowaną większość implantów stomatologicznych wykonuje się z tytanu. Materiał ten jest bardzo dobrze tolerowany przez ludzki organizm. U większości osób nie wywołuje reakcji uczuleniowych, a alergie spowodowane tym surowcem zdarzają się bardzo rzadko. W takich przypadkach implantolog może zastosować wszczep cyrkonowy.
Mit 3: wszczepienie implantu jest długotrwałe
Samo wszczepienie implantu trwa krótko. Implantolog do wykonania zabiegu potrzebuje od kilkunastu minut do maksymalnie godziny. Natomiast po upływie od 7 do 10 dni od wszczepienia implantu pacjent przychodzi na kontrolę, podczas której dentysta sprawdza, jak przebiega proces gojenia i zdejmuje szwy. Zrastanie się implantu z kością trwa od 3 do 6 miesięcy. W tym czasie można korzystać ze specjalistycznego czasowego wypełnienia protetycznego.
Przeczytaj o tym, jak wygląda zabieg implantacji.
Mit 4: każdy stomatolog może podjąć się leczenia implantologicznego
Jedynie dentyści z profesjonalną wiedzą, praktyką i odpowiednimi kwalifikacjami potrafią w sposób bezpieczny oraz skuteczny wykonać leczenie implantologiczne. Najlepsze kompetencje posiadają stomatolodzy, którzy ukończyli studia podyplomowe i uzyskali tytuł akademicki Master of Science in Oral Implantology. W Polsce posiada go niewielu stomatologów. Do tego elitarnego grona należy m.in. wybitny implantolog Dariusz Niesiobędzki, założyciel kliniki Impladent.
Mit 5: implanty zębowe nie są trwałe
Implantologia jest dziedziną, która cały czas dynamicznie się rozwija i oferuje coraz lepsze rozwiązania, dzięki czemu współczesne implanty wyróżniają się wysoką jakością oraz trwałością. W wielu przypadkach są one rozwiązaniem nawet na całe życie. Kluczowe jest to, aby troszczyć się o nie tak samo, jak o naturalne zęby. Aby tak było, należy dbać o prawidłową higienę jamy ustnej i regularnie chodzić na wizyty kontrolne. Warto też dwa razy w roku wykonać zabieg profesjonalnej higienizacji w gabinecie dentystycznym.
Mit 6: każdy implant jest tej samej jakości bez względu na cenę
Zdecydowana większość implantów jest zrobiona z tytanu (patrz punkt 2). Nie oznacza to jednak, że nie ma między nimi różnic. To jakiej są jakości, zależy np. od tego, czy producent inwestuje w testy wytrzymałościowe. Duże znaczenie ma także precyzja wykonania implantu. Istnieje jednak więcej czynników, które mają wpływ nie tylko na wyższą cenę, lecz także na jakość gotowego implantu. Więcej informacji na ten temat uzyskasz w trakcie pierwszej konsultacji implantologicznej.
Mit 7: implantów stomatologicznych nie można wszczepić w przypadku całkowitego braku uzębienia
Wszczepienie implantów jest najbardziej wskazanym sposobem leczenia dla osób, które utraciły wszystkie zęby. Wszczepy są stabilne, protezy zębowe umocowane są do nich na stałe i nie chwieją się. Dzięki temu pacjenci bez trudu mówią, przeżuwają pokarmy i odzyskują swobodę uśmiechania się, co oczywiście pozytywnie wpływa na ich samoocenę oraz komfort życia.
Zobacz film o implantach, które stosujemy w naszych gabinetach.
Mit 8: implanty stomatologiczne są przeciwwskazaniem do zrobienia rezonansu magnetycznego
Nie ma dowodów świadczących o ich szkodliwym działaniu na zdrowie w trakcie wykonywania rezonansu magnetycznego, jednak przed badaniem należy poinformować lekarza o tym, że posiada się implant zębowy.
Mit 9: Leczenia implantologicznego nie stosuje się u starszych pacjentów
Implanty wszczepia się także starszym osobom. To stan zdrowia może być przeszkodą do wykonania zabiegu, a nie wiek pacjenta. Jeżeli jest w dobrej kondycji i nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu, stomatolog może zastosować u niego leczenie implantologiczne.
Fakty o implantach zębowych
Leczenie implantologiczne jest bezbolesne i dobrze tolerowane przez organizm. Przyjmuje się u około 96 procent pacjentów. Sztuczny ząb, czyli implant razem z przymocowaną do niego koroną, jest bardzo zbliżony do prawdziwego, zarówno jeśli chodzi o kwestie estetyczne, jak i funkcjonalność. Wygląda naturalnie, umożliwia normalne przeżuwanie pokarmów i swobodną artykulację. A do tego charakteryzuje się dużą trwałością — jeśli będziesz stosować się do zaleceń stomatologa, to implant może być rozwiązaniem nawet na całe życie. Nie warto wierzyć w mity o implantach zębowych. Dowiedz się więcej na temat zalet posiadania implantów zębowych.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z leczeniem implantologicznym, zadzwoń do naszej kliniki pod numer +48 22 632 20 20 lub +48 22 632 32 30. Chętnie na nie odpowiemy. Zapraszamy do kontaktu!