Mali pacjenci potrzebują regularnych wizyt u stomatologa, w trakcie których lekarz będzie miał możliwość oceny stanu uzębienia i przeprowadzenia podstawowych zabiegów profilaktycznych. To one pozwolą zachować zdrowie jamy ustnej. Jak leczyć mleczne zęby Twojego dziecka? Poznaj kilka prostych metod, które uchronią malucha przed pojawieniem się ubytków.
Współczesna stomatologia umożliwia bezbolesne i bezpieczne leczenie mleczaków. Zanim pójdziesz na wizytę kontrolną z Twoim dzieckiem, zapoznaj się z zabiegami, które skutecznie zabezpieczą ząbki przed atakiem próchnicy i innymi chorobami jamy ustnej.
Fluoryzacja
Zabieg fluoryzacji wykonuje się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. U maluchów fluoryzacja ma duże znaczenie głównie ze względu na ich problemy z odpowiednią higieną jamy ustnej. Fluor wzmacnia szkliwo zębów i działa przeciwpróchniczo, dzięki czemu pomaga zachować zdrowe zęby u najmłodszych pacjentów.
Jak przebiega fluoryzacja?
Fluoryzacja trwa zaledwie kilka minut i jest bezbolesna – ma to duże znaczenie w niwelowaniu strachu małego pacjenta przed wizytą u stomatologa. Podczas zabiegu dentysta nakłada na zęby specjalny żel lub piankę zawierającą wysokie stężenie aktywnego fluoru. Więcej o zaletach fluoryzacji u dzieci przeczytasz TUTAJ.
Lakowanie mleczaków
Lakowanie to uszczelnianie naturalnych bruzd, które znajdują się na zębach trzonowych i przedtrzonowych. Zabieg ten służy zapobieganiu powstawania próchnicy i polega na oczyszczaniu oraz bezbolesnym pokryciu bruzd ząbka lakiem szczelinowym. Stosuje się go na wszystkich zębach bocznych: mlecznych i stałych oraz w miejscu tzw. ślepych otworów w stałych górnych dwójkach.
Zabieg ten jest bezbolesny, dlatego lekarze polecają go jako okazję do wizyty adaptacyjnej w gabinecie dentystycznym. Lakowanie praktykuje się pomiędzy 6 a 12 rokiem życia, jednak najlepiej pójść ze swoją pociechą do stomatologa zaraz po wyrżnięciu trzonowców, kiedy zęby nie są jeszcze zaatakowane przez próchnicę.
Lapisowanie zębów
To metoda leczenia próchnicy na zębach mlecznych, która polega na impregnacji mleczaków przy pomocy azotanu srebra. Lapisowanie wzmacnia tkankę zębów i ma działanie bakteriobójcze, a tym samym hamuje rozwój próchnicy. Pozwala to poczekać z interwencją dentysty, aż do momentu, w którym dziecko będzie gotowe na wypełnienie uzębienia.
Ten zabieg możemy wykonać bardzo wcześnie – to szczególnie ważne ze względu na problemy z higieną jamy ustnej u małych dzieci (tzw. próchnica butelkowa). Warto zdecydować się na lapisowanie również wtedy, kiedy nasze dziecko myje zęby dość pobieżnie lub nie chce regularnie dbać o higienę jamy ustnej. Impregnacja nie zwalnia nas jednak z odpowiedniego czyszczenia uzębienia malucha, ponieważ zmniejsza tempo rozwoju próchnicy, ale nie powoduje zniknięcia ubytków w zębach.
Jak przebiega lapisowanie zębów?
Zabieg lapisowania jest bezbolesny. Najpierw dentysta za pomocą szczoteczki z wodą utlenioną czyści ząb. Następnie płucze go wodą i osusza sprężonym powietrzem. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie mleczaka przed dostępem śliny i zwilżenie go płynem dezynfekującym. Potem ząb przez 2-3 minuty nasączany jest roztworem azotanu srebra. Zabieg najlepiej powtórzyć trzykrotnie w siedmiodniowych odstępach.
Profilaktyka i leczenie zębów mlecznych u dzieci to gwarancja zdrowego uśmiechu w przyszłości
Leczenie mleczaków u Twojego dziecka będzie miało ogromny wpływ na stan jego stałych zębów. Jak widać nie musi ono przebiegać inwazyjnie, a odpowiednio wcześnie zabezpieczone uzębienie będzie skutecznie chronione przed powstaniem i rozwojem próchnicy. Dlatego ważne jest, aby jak najwcześniej umówić się ze swoją pociechą na wizytę u stomatologa dziecięcego. Dzięki temu zaoszczędzisz maluchowi niepotrzebnego stresu i strachu przed dentystą. Zadzwoń do naszej kliniki: +48 22 632 20 20 lub +48 22 632 32 30.