Fluoryzacja zębów u dzieci. Na czym polega i jakie są jej zalety?

Fluor jest niezbędny dla zdrowia zębów, ponieważ wzmacnia ich powierzchnię i uodparnia je na działanie kwasów obecnych w jamie ustnej. To także najbardziej powszechna substancja aktywna o działaniu przeciwpróchniczym. Na czym polega fluoryzacja zębów u dzieci i dlaczego warto ją stosować?

 

Fluor przyjmowany w odpowiednich dawkach jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. W codziennej diecie dostarczamy go do organizmu wraz z wodą, znajdziemy go także w produktach zbożowych, żółtym serze, orzechach czy rybach.

 

W bezpośrednim kontakcie z powierzchnią zębów pierwiastek ten korzystnie oddziałuje na szkliwo, wspomaga proces jego remineralizacji i ogranicza osadzanie się kamienia nazębnego. Dzieje się tak, ponieważ fluor reaguje z występującym w tkance zębów hydroksypatytem tworząc z nim związek – fluorohydroksypatyt, który uodparnia uzębienie na szkodliwe działanie kwasów mogących przyczynić się do powstania próchnicy.

 

Powody, dla których warto stosować fluoryzację u dzieci

Jak wiadomo zdecydowana większość małych pacjentów ma trudność w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej, co oczywiście przekłada się na stan ich zębów. Sprawy nie ułatwia fakt, że rosnące zęby są bardziej narażone na niedobory składników mineralnych, co zwiększa ich podatność na uszkodzenia. Dlatego u dzieci zaleca się stosowanie fluoryzacji w celach profilaktycznych, ponieważ zabieg ten działa przeciwpróchniczo i wzmacnia uzębienie.

 

Zalety fluoryzacji:

 • profilaktyka fluorkowa ma istotne znaczenie w zwalczaniu próchnicy – fluor hamuje rozwój bakterii próchnicotwórczych,
 • fluoryzacja wzmacnia szkliwo i wspomaga proces jego remineralizacji, odtwarzając je w przypadku drobnych ubytków,
 • fluor tworzy powłokę na zębach, która chroni je przed szkodliwym działaniem kwasów,
 • zabieg ogranicza przywieranie kamienia nazębnego,
 • stosowanie fluoryzacji u małych pacjentów wzmacnia uzębienie na całe życie (warto wiedzieć, że niedobór fluoru przyczynia się do zmniejszenia twardości szkliwa i występowania pęknięć na zębach).

 

fluoryzacja zębów u dzieci stomatolog warszawa impladent fluoryzowanie Fluoryzacja zębów u dzieci zapobiega próchnicy i wzmacnia szkliwo

 

Czy fluor jest szkodliwy?

Nie, o ile jest stosowany i dawkowany w odpowiedni sposób. Fluor, jak każda inna substancja, która jest dostarczana do organizmu w nadmiarze, może mieć negatywny wpływ na kondycję zębów i zdrowie. W niektórych przypadkach zbyt duże stężenie fluoru powoduje nieprawidłową remineralizację szkliwa, a w efekcie może prowadzić do fluorozy. Objawia się ona m.in. brunatnymi przebarwieniami na zębach i – paradoksalnie – zwiększa ich podatność na próchnicę.

 

Są to sytuacje niezwykle rzadkie, niemniej jednak ze względu na wysoką aktywność chemiczną fluoru, zabieg fluoryzacji powinien być przeprowadzany w gabinecie dentystycznym pod kontrolą stomatologa, który w pierwszej kolejności oceni stan zębów dziecka.

Na czym polega fluoryzacja zębów u dzieci?

Fluoryzacja w gabinecie stomatologicznym (tzw. fluoryzacja kontaktowa lub egzogenna) to kilkuminutowy zabieg, w trakcie którego dentysta na oczyszczone zęby nakłada specjalny preparat zawierający wysokie stężenie aktywnego fluoru – np. aminofluorku lub fluorku sodu. Najczęściej ma on postać żelu lub pianki smakowej. Cały zabieg trwa zaledwie kilka minut i jest on dla dziecka bezpieczny i bezbolesny.

 

Zalecenia po zabiegu:

 • istotne jest, aby przez 2 godziny po zabiegu fluoryzacji maluch niczego nie jadł ani nie pił,
 • po fluoryzacji nie należy myć zębów przez około 12 godzin,
 • fluoryzację u dzieci warto powtarzać mniej więcej co pół roku.

 

Zadbaj o zęby swojego malucha dzięki fluoryzacji

Zęby małych pacjentów są bardziej podatne na działanie szkodliwych bakterii i uszkodzenia mechaniczne. Aby temu zapobiec warto przeprowadzać fluorowanie zębów pod okiem stomatologa. Już dziś umów się na fluoryzację ze swoim maluchem w naszej klinice, aby ochronić jego uśmiech przed próchnicą.

Skontaktuj się z nami:


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest "IMPLADENT" Sp.J. D.Niesiobędzki z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
  NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

  Impladent na Żytniej

  ul. Żytnia 16 lok. G (parter)
  01-014 Warszawa
  e-mail: impladent@impladent.pl

   
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: nieczynne
  niedziela: nieczynne

   

  Impladent na Banderii

  ul. Banderii 4 lok. U3
  wejście od ul. Obozowej (parter)
  01-164 Warszawa
  e-mail: banderii@impladent.pl
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: nieczynne
  niedziela: nieczynne

   

   Masz Pytania? Napisz do nas!   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
   NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Masz Pytania? Napisz do nas!    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
    NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Internetowy sklep ze sterydami https://sterydysklep.com/ zapewnia wygodną platformę do zakupu leków zwiększających wydajność.

    Ein zuverlässiger Steroid Shop in Deutschland - https://shop-steroide24.com