Leczenie recesji dziąseł. Metody i zapobieganie

Dolegliwość ta dotyka wielu osób. Powoduje defekt estetyczny oraz dotkliwe konsekwencje zdrowotne. Jak wygląda leczenie recesji dziąseł? Jakie są jej objawy i jak można jej przeciwdziałać?

Jak rozpoznać recesję dziąseł?

Recesja dziąsła polega na obniżaniu się jego brzegu. Skutkuje to odsłonięciem szyjek i korzeni zębowych oraz pojawieniem się charakterystycznych objawów.

 • Zęby i dziąsła stają się nadwrażliwe na temperaturę i dotyk. Spożywanie gorących i zimnych napojów lub pokarmów oraz czyszczenie zębów sprawia ból.
 • Może pojawić się obrzęk dziąseł, a także ich krwawienie podczas codziennej higieny jamy ustnej.
 • „Cofnięcie” dziąseł sprawia, że zęby wydają się być dłuższe.
 • W miejscu, w którym dziąsło styka się z zębem powstaje wyczuwalne wgłębienie.

WAŻNE! Jeżeli zauważysz u siebie takie symptomy, zapisz się na konsultację do stomatologa. To bardzo istotne, ponieważ im szybciej zareagujesz na problemy z dziąsłami i rozpoczniesz leczenie w gabinecie dentystycznym, tym lepiej dla Twojego zdrowia. Dzięki temu zapobiegasz pojawieniu się ubytków pochodzenia niepróchnicowego, np. abrazji – ścieraniu się powierzchni szkliwa. Możesz także uniknąć dotkliwych efektów recesji, takich jak zapalenie miazgi zębowej i konieczności wykonania wypełnienia kanałowego. Ponadto wpływasz na poprawę wyglądu dziąseł oraz zmniejszenie nadwrażliwości zębów.

Jakie są sposoby leczenia recesji dziąseł?

Stomatolog, który zajmuje się leczeniem recesji dziąsłowych to periodontolog – specjalista od chorób przyzębia. W zależności od stopnia zaawansowania recesji oraz jej podłoża możne on zastosować różne metody leczenia.

Recesja dziąsła wywołana niewłaściwą higieną jamy ustnej

Jeżeli za często myjesz zęby, używasz do tego zbyt twardej szczoteczki lub za mocno je szorujesz, możesz doprowadzić do uszkodzenia szkliwa oraz dziąsła. W takiej sytuacji lekarz w czasie wizyty poinstruuje Cię jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej oraz w razie potrzeby wykona odpowiednie wypełnienie ubytku.

Problemy z dziąsłami mogą być także spowodowane nieregularną i niedokładną higieną jamy ustnej. Skutkuje to odkładaniem się kamienia nazębnego, który jest źródłem stanu zapalnego przyzębia oraz recesji. W takim przypadku dentysta usunie go i wygładzi powierzchnię korzeni. W ten sposób zlikwiduje przyczynę schorzenia i stworzy dogodne warunki do regeneracji dziąsła.

Przeczytaj o tym, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej.

recesje-dziaslowe-stomatolog-warszawa-impladent

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej bywa przyczyną recesji dziąsłowych. Jeśli podczas mycia zębów zauważysz krew, to znak, że być może stosujesz szczoteczkę ze zbyt twardym włosiem, a to z kolei może prowadzić do odsłonięcia szyjek zębowych.

Cofanie się dziąseł spowodowane czynnikami anatomicznymi

Przypadłość ta bywa efektem wad zgryzu, takich jak stłoczenie zębów lub ich położenie poza łukiem. W takim przypadku, dentysta może zlecić leczenie ortodontyczne.

Schorzenie wywołują także wrodzone uwarunkowania, takie jak cienkie i delikatne dziąsła, nieodpowiednie przyczepy wędzidełek warg, zbyt płytki przedsionek jamy ustnej. W takich przypadkach specjalista wykonuje zabiegi z zakresu chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej. Jeżeli obawiasz się, że wymagają one pobytu w szpitalu, to zapewniamy, że nie masz czego. Lekarz przeprowadza je w gabinecie dentystycznym i stosuje do nich znieczulenie miejscowe, dlatego są bezbolesne. Celem zabiegów jest eliminacja wad anatomicznych, np. pogłębienie przedsionka jamy ustnej.

Dowiedz się, jak wygląda leczenie chorób przyzębia w naszej klinice.

Jak przeciwdziałać recesji dziąseł

Żeby nie dopuścić do schorzenia albo zapobiec jego ponownemu pojawieniu się w przyszłości, zadbaj o prawidłową higienę jamy ustnej oraz systematyczne wizyty u stomatologa. Czyść zęby zgodnie ze wskazówkami, których udzielił Ci lekarz. Używaj do tego odpowiedniej szczoteczki. Pamiętaj, żeby nie była zbyt twarda. Regularnie usuwaj kamień nazębny w gabinecie dentystycznym i na bieżąco lecz ubytki. Te wszystkie działania wpłyną pozytywnie na stan Twoich zębów oraz pomogą Ci uniknąć recesji dziąseł.

Skontaktuj się z nami:


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest "IMPLADENT" Sp.J. D.Niesiobędzki z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
  NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

  Impladent na Żytniej

  ul. Żytnia 16 lok. G (parter)
  01-014 Warszawa
  e-mail: impladent@impladent.pl

   
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: 9:00-13:00/15:00
  niedziela: nieczynne

   

  Impladent na Banderii

  ul. Banderii 4 lok. U3
  wejście od ul. Obozowej (parter)
  01-164 Warszawa
  e-mail: banderii@impladent.pl
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: 9:00-13:00/15:00
  niedziela: nieczynne

   

   Masz Pytania? Napisz do nas!   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
   NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Masz Pytania? Napisz do nas!    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
    NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Internetowy sklep ze sterydami https://sterydysklep.com/ zapewnia wygodną platformę do zakupu leków zwiększających wydajność.

    Ein zuverlässiger Steroid Shop in Deutschland - https://shop-steroide24.com