Leczenie próchnicy u dzieci: lapisowanie zębów mlecznych

Chcesz dowiedzieć się, co może zrobić dentysta, aby zahamować rozwój próchnicy w zębach Twojej pociechy? Jeśli tak, przeczytaj nasz artykuł. Wyjaśniamy, na czym polega lapisowanie zębów mlecznych Warszawa — metoda stosowana przez stomatologów dziecięcych.

Impregnacja zębów — co to takiego?

To sposób leczenia ubytków w zębach mlecznych. Polega na nasączeniu mleczaków specjalnym środkiem. Najczęściej jest to azotan srebra, nazywany inaczej lapisem — to właśnie od niego pochodzi nazwa zabiegu. Substancja ta wzmacnia zęby oraz działa bakteriobójczo.

Lapisowanie nie likwiduje zmian próchnicowych, ale hamuje ich dalsze rozprzestrzenianie się w zębach dziecka. Jest to pomocne zwłaszcza w sytuacji, gdy nie można założyć tradycyjnego wypełnienia. Tak dzieje się w przypadku próchnicy butelkowej, która powoduje na tyle głębokie ubytki w mleczakach, że plomby mogłyby z nich po prostu wypaść. Impregnacja zębów jest wtedy najlepszym rozwiązaniem.

Dlaczego leczenie zębów mlecznych jest takie ważne?

Gdy zajdzie taka konieczność lapisowanie wykonuje się już u najmłodszych dzieci. To bardzo istotne, ponieważ leczenie mleczaków ma duże znaczenie dla zdrowia malucha:

 • wpływa na prawidłowe ukształtowanie się szczęki i żuchwy,
 • umożliwia właściwe ułożenie zębów stałych,
 • likwiduje bakterie próchnicze, które mogą wraz z krwią roznieść się po organizmie dziecka i powodować jego osłabienie,
 • przeciwdziała takim skutkom ubytków jak problemy z właściwym przeżuwaniem jedzenia, które w konsekwencji mogą powodować bóle brzucha i biegunkę,
 • sprawia, że wyżynające się zęby stałe są mocniejsze i bardziej odporne na działanie negatywnych czynników.
lapisowanie-zebow-warszawa-leczenie-prochnicy-dobry-stomatolog-dzieciecy

Lapisowanie zębów pozwala skutecznie zahamować rozwój próchnicy butelkowatej, gdy wypełnienie ubytków jest niemożliwe.

Zalety lapisowania

Lapisowanie ma wiele plusów. Można je stosować w bardzo wczesnym wieku. Pozwala to zahamować próchnicę już u najmłodszych dzieci. Dzięki zabiegowi nie trzeba usuwać zębów mlecznych, zanim zaczną wypadać w sposób naturalny, zgodny z fizjologicznym rytmem. Chroni to małych pacjentów przed skutkami zbyt wczesnej utraty mleczaków: problemami z wyżynaniem się zębów stałych, zaburzeniami w rozwoju stawów skroniowo-żuchwowych czy powstaniem wad zgryzu lub wymowy. Ponadto zabieg lapisowania jest całkowicie bezbolesny i krótki. Te cechy sprawiają, że sprawdza się on zarówno u maluchów, które bardzo boją się borowania, jak i tych, które są wyjątkowo ruchliwe i niecierpliwe.

Wady lapisowania

Niedogodnością tej metody jest to, że lapis — substancja impregnująca, która daje najlepsze rezultaty — zabarwia ząbki dotknięte próchnicą na czarno. Kolor zdrowych mleczaków nie zmienia się. Ciemnieją wyłącznie te miejsca, gdzie są ubytki. Dentysta może wykorzystać do zabiegu inny środek impregnujący — np. chlorek cynku i wykonać tzw. bezbarwne lapisowanie. Substancja ta nie działa jednak tak skutecznie, jak azotan srebra.

lapisowanie-zebow-mlecznych-warszawa-efekt-leczenia-prochnicy-u-dzieci

W Impladent Warszawa zadbamy o piękny i biały uśmiech Twojego dziecka.

Jak przebiega lapisowanie?

Zabieg trwa kilka minut i jest całkowicie bezbolesny. Najpierw dentysta przygotowuje zęby malucha: szczoteczką usuwa osad, obmywa wodą, suszy, zabezpiecza je przed dostępem śliny oraz dezynfekuje. Następnie za pomocą wacika wciera w nie azotan srebra — substancję hamującą rozwój próchnicy. Na sam koniec stomatolog nakłada na zęby specjalny środek — tzw. strącalnik. Jest on niezbędny do uaktywnienia leczniczych właściwości lapisu. Aby impregnacja przyniosła najlepsze rezultaty, powinno się ją wykonać trzykrotnie w tygodniowych odstępach czasowych.

Ważne! Dopilnuj, aby maleństwo nic nie jadło ani nie piło dwie godziny po zabiegu. W późniejszym czasie zatroszcz się o odpowiednią higienę jamy ustnej Twojej pociechy. Ogranicz także ilość słodyczy w diecie malucha. Taka profilaktyka dodatkowo chroni jej zęby przed rozprzestrzenianiem się ubytków. Dowiedz się także, jakie są inne metody leczenia zębów u najmłodszych.

Zadbaj o to, aby Twoje dziecko miało zdrowe i mocne zęby mleczne, ponieważ ma to kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju zębów stałych. Aby sprawdzić stan uzębienia Twojej pociechy, zapisz ją na konsultację do stomatologa dziecięcego. Zobacz, jak wyglądają odwiedziny małych pacjentów w naszej klinice.

Zapraszamy do naszych gabinetów na ul. Żytnią lub Banderii. Zadzwoń +48 22 632 20 20 lub +48 22 632 32 30 i umów się na wizytę.

Skontaktuj się z nami:


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest "IMPLADENT" Sp.J. D.Niesiobędzki z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
  NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

  Impladent na Żytniej

  ul. Żytnia 16 lok. G (parter)
  01-014 Warszawa
  e-mail: impladent@impladent.pl

   
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: 9:00-13:00/15:00
  niedziela: nieczynne

   

  Impladent na Banderii

  ul. Banderii 4 lok. U3
  wejście od ul. Obozowej (parter)
  01-164 Warszawa
  e-mail: banderii@impladent.pl
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: 9:00-13:00/15:00
  niedziela: nieczynne

   

   Masz Pytania? Napisz do nas!   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
   NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Masz Pytania? Napisz do nas!    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
    NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Internetowy sklep ze sterydami https://sterydysklep.com/ zapewnia wygodną platformę do zakupu leków zwiększających wydajność.

    Ein zuverlässiger Steroid Shop in Deutschland - https://shop-steroide24.com