Endodoncja: jak wygląda leczenie kanałowe? Poznaj jego etapy krok po kroku

Nie wiesz, jak wygląda leczenie kanałowe, a chciałbyś zdobyć informacje na ten temat? Nie idziesz do dentysty, ponieważ boisz się bólu? Zastanawiasz się, kiedy taki zabieg jest koniecznością? Bardzo dobrze trafiłeś. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Co to jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, profesjonalnie nazywane endodontycznym, należy przeprowadzić wtedy, gdy miazga (tkanka wypełniająca komorę i kanały zębowe), ulegnie zapaleniu lub martwicy. W takiej sytuacji usuwa się ją, a potem zastępuje specjalnymi materiałami.

leczenie-kanalowe-warszawa

Wypełnienie endodontyczne wykonuje się m.in. w przypadku:

 • zaawansowanej próchnicy, której efektem jest stan zapalny lub martwica tkanki zębowej;
 • konieczności ponownego leczenia kanałowego;
 • destrukcji miazgi na skutek urazu zęba.

O tym, że w kanałach zębowych występuje zaawansowany stan zapalny, mogą świadczyć charakterystyczne dolegliwości. Należy do nich ból, który jest pulsujący, samoistny i doskwiera także w nocy. Przerwy pomiędzy takimi bolesnymi atakami są bardzo krótkie albo nie ma ich wcale. Inaczej to natomiast wygląda w przypadku przewlekłego zapalenia miazgi, które może przebiegać bez żadnych objawów — dlatego tak ważne są wizyty u stomatologa i regularne kontrolowanie stanu uzębienia.

Czy leczenie kanałowe boli?

Wielu pacjentów odwleka decyzję o leczeniu, ponieważ uważa, że będzie ono powodowało ból. A przy możliwościach współczesnej stomatologii naprawdę nie ma się czego obawiać. Cała procedura jest właściwie bezbolesna, ponieważ stomatolog przeprowadza ją w znieczuleniu miejscowym. Jedyne co może wystąpić, to pewien dyskomfort. Jednak dentysta dokłada wszelkich starań, by go maksymalnie zminimalizować.

leczenie-kanalowe-warszawa-etapy

Jak wygląda leczenia kanałowe?

Leczenie kanałowe składa się z kilku etapów.

Etap 1: wykonanie rtg zęba

Na samym początku stomatolog robi zdjęcie rtg, aby dowiedzieć się dokładnie, jak rozległy jest stan zapalny, jak wyglądają zainfekowane korzenie i ile z nich wymaga wypełnienia.

Etap 2: zatrucie miazgi zęba (dewitalizacja)

Lekarz otwiera ząb i umieszcza w komorze specjalny środek, który prowadzi do rozłożonej w czasie kontrolowanej martwicy miazgi. W ten sposób przygotowuje się ją do usunięcia. Na okres obumierania tkanki zębowej, który trwa od 7 do 14 dni, pacjent ma założony opatrunek. Czasami stomatolog nie zatruwa miazgi, tylko eliminuje ją, gdy jest żywa. To możliwe dzięki odpowiednio dopasowanemu znieczuleniu. Gdy jednak występuje ostry stan zapalny i intensywne dolegliwości bólowe, dewitalizacja jest koniecznością.

Etap 3: opracowanie kanału/kanałów

To etap przygotowujący kanał do wypełnienia. W tym celu dentysta usuwa z niego zmienioną chorobowo miazgę. Kolejne czynności to: określenie długości kanału za pomocą linijki endodontycznej lub endodometru, poszerzanie go i formowanie. Tak przygotowany kanał jest intensywnie płukany środkami antyseptycznymi. Stomatolog w ten sposób oczyszcza go i likwiduje bakterie oraz resztki zainfekowanej tkanki zębowej.

Etap 4: wypełnienie kanału/kanałów

Po opracowaniu kanału stomatolog przystępuje do jego wypełnienia, czyli zastąpienia tkanki zębowej specjalnym materiałem. Robi to bardzo dokładnie, tak by kanał został szczelnie zamknięty i nie miały do niego dojścia żadne drobnoustroje. Aby sprawdzić, czy zrobił to odpowiednio, wykonuje zdjęcie rtg.

Etap 5: odbudowa korony zęba

Ostatnia część zabiegu polega na zamknięciu i odbudowie korony zęba przy pomocy odpowiednio dobranego uzupełnienia.

leczenie kanałowe pod mikroskopem warszawa

Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest tak precyzyjne, że ząb jest wyleczony w trakcie jednej wizyty.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Lekarz przy przeprowadzaniu leczenia endodontycznego może wspomóc się mikroskopem, który pozwala starannie przygotować kanały do zabiegu. Kiedy są niestandardowo zbudowane (na przykład bardzo wąskie) lub nietypowo usytuowane, wówczas zastosowanie mikroskopu może okazać się niezbędne. Warto szukać gabinetów stomatologicznych wyposażonych w takie specjalistyczne urządzenia także z innego powodu — umożliwiają one wyleczyć ząb w trakcie jednej wizyty.

Przeczytaj więcej o leczeniu kanałowym pod mikroskopem w naszej klinice

Ile trwa leczenie kanałowe?

Czas trwania leczenia uzależniony jest od tego, ilu kanałów ma dotyczyć (zęby mają ich od 1 do 4) oraz od rozległości procesu chorobowego. Zdarza się, że zabieg wykonuje się na jednej wizycie — wtedy gdy nie ma konieczności zatruwania miazgi, sytuacja dotyczy jednego kanału lub gdy chodzi o leczenie mikroskopowe. Przy zaawansowanym stanie zapalnym zęba i konieczności wykonania dewitalizacji, potrzebne są dwie lub większa liczba wizyt.

leczenie-kanalowe-lekarz-dentysta-warszawa

 

Przeciwwskazania

Kobiety w ciąży wymagają konsultacji przy wszelkiego rodzaju zabiegach. W przypadku leczenia kanałowego dentysta po wywiadzie z pacjentką podejmuje odpowiednią decyzję, czy może ona zostać zakwalifikowana do leczenia, czy też nie.

Ponadto stomatolog zawsze powinien zapytać się pacjenta o to, czy ma alergię na środek znieczulający. Jeśli tak jest, wówczas zastępuje go innym, bezpiecznym dla danej osoby preparatem.

Leczenie kanałowe uchroni Cię przed utratą zęba

W przypadku zainfekowanej lub martwej miazgi leczenie kanałowe to jedyny sposób na to, aby uratować ząb przed wyrwaniem. Zabieg uwalnia pacjenta także od intensywnego bólu, towarzyszącego przy ostrym zapaleniu. Przy obecnych możliwościach stomatologii (m.in. dzięki leczeniu pod mikroskopem), dobry stomatolog zadba o jak największy komfort pacjenta, przeprowadzając zabieg w sposób bezbolesny i sprawny. Nie zwlekaj więc z wizytą u specjalisty, bo dzięki niej możesz uniknąć przykrych w skutkach powikłań.

Sprawdź nasz cennik leczenia endodontycznego pod mikroskopem

Skontaktuj się z nami:


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest "IMPLADENT" Sp.J. D.Niesiobędzki z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
  NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

  Impladent na Żytniej

  ul. Żytnia 16 lok. G (parter)
  01-014 Warszawa
  e-mail: impladent@impladent.pl

   
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: 9:00-13:00/15:00
  niedziela: nieczynne

   

  Impladent na Banderii

  ul. Banderii 4 lok. U3
  wejście od ul. Obozowej (parter)
  01-164 Warszawa
  e-mail: banderii@impladent.pl
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: 9:00-13:00/15:00
  niedziela: nieczynne

   

   Masz Pytania? Napisz do nas!   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
   NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Masz Pytania? Napisz do nas!    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
    NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Internetowy sklep ze sterydami https://sterydysklep.com/ zapewnia wygodną platformę do zakupu leków zwiększających wydajność.

    Ein zuverlässiger Steroid Shop in Deutschland - https://shop-steroide24.com