Znieczulenie u dentysty – na czym polega, jakie są rodzaje i ile trwa?

Znieczulenie u dentysty pomoże Ci przetrwać dłuższą i poważniejszą wizytę w gabinecie stomatologicznym bez bólu, stresu oraz dyskomfortu. Sprawdź, jakie rodzaje znieczulenia możesz wybrać i co warto o nich wiedzieć.

 

Wizyta u dentysty nie musi kończyć się cierpieniem w trakcie usuwania ubytków próchniczych oraz innych interwencji stomatologa. Dzięki znieczuleniu zdecydowana większość zabiegów może przebiegać bez dodatkowych trudności dla pacjenta.

 

Jakie są zalety znieczulenia?

Poza większym komfortem pacjenta znieczulenie ułatwia również pracę dentyście. Zmniejsza ilość śliny w jamie ustnej, co jest ważne m.in. przy zakładaniu plomby czy podczas szeregu innych zabiegów stomatologicznych, które muszą być przeprowadzane w suchym środowisku.

 

Kiedy znieczulenie u stomatologa jest niezbędne?

Wybór znieczulenia jest niezbędny, jeśli dentysta musi przeprowadzić poważniejsze zabiegi, jak np. leczenie kanałowe czy usuwanie zębów.

 

Jak działa znieczulenie?

Działanie środków znieczulających w dentystyce jest podobne — ich istota to czasowe blokowanie tzw. kanału sodowego, który jest obecny w komórkach nerwowych i odpowiada za przekaz informacji o bólu do mózgu. Po około dwóch godzinach, kiedy znieczulenie przestaje działać, funkcje włókna nerwowego wracają do normy. Czas trwania znieczulenia miejscowego zależy od indywidualnej tolerancji pacjenta. Jeśli dawka leku okaże się zbyt mała, lekarz może ją uzupełnić w trakcie zabiegu.

 

Rodzaje znieczuleń dentystycznych

 

– Znieczulenie nasiękowe (infiltracyjne)

Znieczulenie nasiękowe jest najbardziej typową anestezją miejscową stosowaną w dentystyce; pacjent jest świadomy podczas zabiegu, ale nie czuje bólu. Ten rodzaj znieczulenia polega na wstrzyknięciu środka uśmierzającego ból pod błonę śluzową jamy ustnej, w pobliżu tego korzenia zęba, który będzie leczony. W ten sposób blokowane są nerwy obecne w zębinie, co sprawia, że pacjent nie ma żadnych dolegliwości bólowych.

 

Znieczulenie infiltracyjne ma zastosowanie w wielu gałęziach dentystyki: od stomatologii zachowawczej po chirurgię stomatologiczną. Ten rodzaj anestezji nie jest konieczny przy wszystkich zabiegach dentystycznych, ale jest proponowany szczególnie wtedy, gdy pacjent boi się bólu związanego z leczeniem.

 

 

– Znieczulenie przewodowe

Znieczulenie przewodowe polega na aplikacji leku uśmierzającego ból w okolicy pnia nerwów. Dlatego pacjent czasowo nie odczuwa nie tylko dyskomfortu, ale również zimna, ciepła i dotyku. Czas działania znieczulenia jest różny — zazwyczaj nie dłuższy niż cztery godziny.

 

Jest ono korzystniejsze niż znieczulenie ogólne, ponieważ nie blokuje odczuwania bólu w całym ciele, ale jedynie w tej jego części, która poddana jest zabiegowi. Ilość leku znieczulającego jest dostosowana do budowy ciała pacjenta oraz typu przeprowadzanego zabiegu. Dentyści najczęściej używają znieczulenia przewodowego do unieczynnienia nerwu zębodołowego dolnego podczas usuwania dolnych zębów bocznych.

 

znieczulenie-u-dentysty-znieczulenie-stomatologiczne-warszawa-impladent

 

– Znieczulenie powierzchniowe

Może Ci pomóc, jeśli chcesz skorzystać ze znieczulenia nasiękowego lub przewodowego, ale boisz się ukłucia igły. Znieczulenie powierzchniowe polega na rozprowadzeniu żelu lub aerozolu na powierzchni śluzówki jamy ustnej. Najczęściej wykorzystuje się je właśnie przed ukłuciem igłą lub podczas usuwania zębów mlecznych.

 

Przeciwwskazania do znieczulenia

W czasie wizyty u stomatologa poinformuj go o lekach i substancjach, na które masz uczulenie. To bardzo ważne, ponieważ jeśli nie tolerujesz określonych medykamentów używanych do znieczulenia, może dojść do poważnych komplikacji podczas zabiegu. Przekaż lekarzowi prowadzącemu, jakie masz schorzenia i czy przyjmujesz lekarstwa — to pozwoli mu w bezpieczny sposób dostosować środki znieczulające. Jeśli jesteś w ciąży, także powiedz o tym swojemu dentyście — wtedy sposób leczenia będzie dopasowany tak, aby był bezpieczny zarówno dla Ciebie, jak i dziecka.

 

Znieczulenie dentystyczne — leczenie zębów bez bólu i stresu

Dzięki zastosowaniu znieczulenia u dentysty możesz uniknąć bólu związanego z interwencją lekarza. To zdecydowanie ułatwi decyzję o regularnych wizytach w gabinecie tym, którzy boją się stomatologa i unikają go za wszelką cenę. Dlatego nie zwlekaj i już dziś umów się na wizytę w warszawskiej klinice stomatologicznej Impladent. Zadzwoń: +48 22 632 20 20 tel. +48 22 632 32 30.

Skontaktuj się z nami:


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest "IMPLADENT" Sp.J. D.Niesiobędzki z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
  NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

  Impladent na Żytniej

  ul. Żytnia 16 lok. G (parter)
  01-014 Warszawa
  e-mail: impladent@impladent.pl

   
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: 9:00-13:00/15:00
  niedziela: nieczynne

   

  Impladent na Banderii

  ul. Banderii 4 lok. U3
  wejście od ul. Obozowej (parter)
  01-164 Warszawa
  e-mail: banderii@impladent.pl
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: 9:00-13:00/15:00
  niedziela: nieczynne

   

   Masz Pytania? Napisz do nas!   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
   NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Masz Pytania? Napisz do nas!    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
    NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Internetowy sklep ze sterydami https://sterydysklep.com/ zapewnia wygodną platformę do zakupu leków zwiększających wydajność.

    Ein zuverlässiger Steroid Shop in Deutschland - https://shop-steroide24.com