Leczenie implantologiczne to bezpieczna i skuteczna metoda pozwalająca uzupełnić ubytki zębowe. Większość osób, które zdecydowały się na wszczepienie implantów, docenia efekty zabiegu przez wiele lat. Jednak takie rozwiązanie nie zawsze może być zastosowane u każdego pacjenta. Jakie argumenty przemawiają za i przeciw implantom zębowym? Co warto o nich wiedzieć?
Czym jest implant?
Implanty zębowe (lub inaczej implanty stomatologiczne) to niewielkie śruby odtwarzające funkcje korzeni. Materiał, z którego są wykonane – czyli tytan – charakteryzuje wysoka biozgodność. Nie wywołuje on reakcji alergicznych i jest dobrze tolerowany przez organizm. Dlatego rzadko dochodzi do sytuacji, że wszczep zostaje odrzucony, a statystyki pokazują, że powodzenie przyjęcia implantu wynosi ok. 96%.
Wszczepienie implantów nie boli
Leczenie implantologiczne jest złożone i skomplikowane. Nic dziwnego, że przed podjęciem decyzji o wszczepieniu implantów pacjenci rozważają wszystkie za i przeciw. Jedną z największych obaw jest strach przed bólem. Zresztą niesłusznie, ponieważ dzięki zastosowaniu odpowiedniej dawki znieczulenia zabieg jest całkowicie bezbolesny. Natomiast po wszczepieniu może się pojawić kilkudniowy obrzęk, mogący powodować tymczasowy dyskomfort, jednak w większości przypadków nie uniemożliwia on normalnego funkcjonowania.
Zalety leczenia implantologicznego:
- implanty skutecznie odtwarzają funkcje korzeni, stanowią wytrzymałą i stabilną podstawę dla uzupełnień protetycznych bez ryzyka, że proteza obluzuje się lub wypadnie;
- w przeciwieństwie do protez ruchomych wszczepienie implantów i uzupełnienie braków w uzębieniu nie wymaga szlifowania zębów sąsiadujących;
- implanty stomatologiczne są bardzo wytrzymałe, u wielu pacjentów jest to rozwiązanie na całe życie (m.in. dzięki właściwej higienie jamy ustnej czy regularnym wizytom kontrolnym);
- implanty nie osłabiają i nie obciążają uzębienia tak jak ruchome uzupełnienia protetyczne;
- implanty nie mają wpływu na pogorszenie artykulacji, w przeciwieństwie do klasycznej protezy zębowej, która może zaburzać prawidłową wymowę;
- implanty są niemal identyczne jak naturalne zęby, zarówno jeśli chodzi o wygląd jak i komfort użytkowania.
Przeciwwskazania do leczenia implantologicznego
Przed podjęciem leczenia przeprowadzane jest dokładne badanie, które pozwoli określić, czy pacjent może zostać zakwalifikowany do zabiegu. Z naszego doświadczenia wynika, że u około 75% osób występuje co najmniej jeden czynnik ryzyka. Do najczęstszych z nich należą: palenie, cukrzyca czy stan zapalny kości i zębów.
Jednak o powodzeniu leczenia decyduje nie tylko ogólny stan zdrowia i uzębienia, lecz także np. budowa jamy ustnej czy wiek pacjentów (nie wspominając o jakości implantów czy doświadczeniu lekarza). I tak w przypadku osób poniżej 18 roku życia zabieg nie jest przeprowadzany ze względu na trwający proces kształtowania się kości. Jeśli chodzi o starszych pacjentów, to przeciwwskazaniem do wszczepienia implantów jest osteoporoza.
Przeczytaj także: Jak wygląda pierwsza wizyta u implantologa?
Najczęstsze przeciwwskazania do wszczepienia implantu to m.in.:
- ciąża,
- nieodpowiednia higiena jamy ustnej,
- uzależnienie od papierosów, alkoholu, narkotyków,
- choroby nowotworowe,
- cukrzyca,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- alergia na któryś ze stosowanych materiałów,
- bruksizm.
Podsumowanie: implanty zębowe — za i przeciw
Podjęcie decyzji o wyborze sposobu leczenia jest kwestią indywidualną. Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, warto pamiętać, że nawet pojedyncze braki w jamie ustnej skutkują przeciążeniem sąsiadujących i przeciwstawnych zębów. To z kolei może przyczynić się do ich przemieszczenia czy nawet uniemożliwić prawidłowe funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych.
Także nie zwlekaj! Umów się na konsultację w klinice Impladent — nasi implantolodzy są jednymi z najlepszych w Polsce. Zobacz, jak pomożemy Ci przywrócić piękny uśmiech: leczenie implantologiczne w klinice Impladent Warszawa.