Zastanawiasz się, czy warto leczyć zęby mleczne u dziecka? Wśród wielu rodziców wciąż popularna jest opinia, że mleczaki niedługo i tak wypadną, dlatego nie trzeba o nie przesadnie dbać. Jednak jak się za chwilę przekonasz, stan ząbków Twojego malucha ma istotny wpływ na jego zdrowie, a zaniedbanie ich leczenia może powodować poważne problemy – także w przyszłości.
Leczyć czy nie leczyć? To dobre pytanie!
Zdecydowanie tak. Leczenie mleczaków ułatwi stałym zębom właściwe rozstawienie w jamie ustnej. Pomimo że zęby mleczne są słabiej zmineralizowane i właśnie dlatego bardziej podatne na próchnicę, to ich rola w prawidłowym rozwoju zgryzu dziecka jest nieoceniona.
Jeśli mleczaki wypadną zbyt szybko, możemy mieć pewność, że szczęka i żuchwa nie rozwiną się tak jak powinny, a zęby stałe nie wyrosną w równym szeregu i zaczną na siebie nachodzić. Takie ułożenie uzębienia będzie wymagało późniejszej interwencji ortodonty.
Lecz mleczaki na zdrowie!
Czy wiesz, że powierzchnia zębów mlecznych jest bardziej nieregularna niż zębów stałych, a ich szkliwo jest aż dwa razy cieńsze? Dlatego mleczaki są w większym stopniu narażone na próchnicę i inne choroby. Jeśli Twoja pociecha ma problem z próchnicą, ilość szkodliwych bakterii w jamie ustnej wzrasta. To z kolei może mieć wpływ na pogorszenie ogólnego stanu zdrowia, ponieważ mikroorganizmy dostają się do krwi i powodują osłabienie organizmu.
Na tym jednak nie koniec – próchnica zębów mlecznych może także utrudniać maluchowi prawidłowe żucie pokarmów, a tym samym powodować bóle brzucha, biegunkę czy niestrawność. Dlatego jeżeli ciągle walczysz z nawracającymi infekcjami u Twojego dziecka lub dolegliwościami żołądkowymi, warto udać się na wizytę kontrolną do stomatologa dziecięcego.
Chroń zęby dziecka przed próchnicą
Próchnica u dzieci rozwija się w bardzo szybkim tempie, a do tego cały proces często przebiega bezboleśnie i jest niewidoczny, ponieważ zachodzi pod szkliwem zęba. Dlatego jeśli maluch zgłasza jakieś dolegliwości, to uszkodzenia zębów są już zazwyczaj w zaawansowanym stanie.
Trzeba pamiętać, że próchnica to choroba zakaźna. Bakterie obecne na zębach mlecznych z łatwością przenoszą się na – dopiero co wyrżnięte – zęby stałe, które są wtedy podatniejsze na ich negatywne działanie. Stan zębów mlecznych ma bezpośredni wpływ na to, czy stałe uzębienie Twojej pociechy będzie zdrowe i mocne, czy słabe i narażone na uszkodzenia.
Ucz malucha higieny jamy ustnej
Wiadomo, dzieci dopiero uczą się, jak dbać o zęby, dlatego nie wychodzi im to idealnie. To zupełnie naturalne, ale niebezpieczne dla uzębienia. Dlaczego? Płytka nazębna to doskonała przestrzeń dla rozwoju bakterii i ognisk próchnicy. Właśnie z tego powodu tak istotne są regularne wizyty kontrolne u dentysty – najlepiej co 3-4 miesiące. Stomatolog będzie w stanie prawidłowo ocenić stan zębów i wyleczyć próchnicę w jej początkowym stadium.
Dlatego dbaj o to, aby Twoje dziecko poznawało zasady higieny jamy ustnej. W tym celu możesz wykorzystać kolorowe szczoteczki i pasty do zębów z ulubionymi postaciami z bajek. Dobrze, żeby maluch kojarzył troskę o uzębienie z zabawą i ciekawym zadaniem do wykonania, a nie przykrym obowiązkiem.
Ważne: rodzic powinien być obecny przy czyszczeniu uzębienia przez dziecko. Pamiętaj, że dzieci uczą się przede wszystkim poprzez naśladowanie – pokaż mu, jak troszczysz się o własne zęby, a Twoja pociecha zauważy, że to naprawdę ważna kwestia.
Polecamy także raz na kilka miesięcy zabrać swoją pociechę na wizytę adaptacyjną w naszej klinice, podczas której maluch oswaja się z obecnością u dentysty i poznaje zasady utrzymania higieny jamy ustnej.
Leczenie mleczaków to gwarancja zdrowych zębów w przyszłości
Zdrowe i silne zęby mleczne są niezbędne do prawidłowego żucia pokarmu, właściwego rozwoju kości oraz mięśni twarzy. Odgrywają też bardzo ważną rolę w kształtowaniu się zębów stałych: przygotowują im miejsce i warunki dla wzrostu. Stan mleczaków może mieć także wpływ na samopoczucie dziecka i zdrowie całego organizmu.
Czy warto leczyć zęby mleczne? Teraz już znasz odpowiedź! Dlatego już dziś zadbaj o zdrowie Twojego dziecka i umów się na wizytę kontrolną w naszym gabinecie. Zadzwoń: +48 22 632 20 20, +48 22 632 32 30.