Czy warto leczyć zęby mleczne?

Zastanawiasz się, czy warto leczyć zęby mleczne u dziecka? Wśród wielu rodziców wciąż popularna jest opinia, że mleczaki niedługo i tak wypadną, dlatego nie trzeba o nie przesadnie dbać. Jednak jak się za chwilę przekonasz, stan ząbków Twojego malucha ma istotny wpływ na jego zdrowie, a zaniedbanie ich leczenia może powodować poważne problemy – także w przyszłości.

 

Leczyć czy nie leczyć? To dobre pytanie!

Zdecydowanie tak. Leczenie mleczaków ułatwi stałym zębom właściwe rozstawienie w jamie ustnej. Pomimo że zęby mleczne są słabiej zmineralizowane i właśnie dlatego bardziej podatne na próchnicę, to ich rola w prawidłowym rozwoju zgryzu dziecka jest nieoceniona.

 

Jeśli mleczaki wypadną zbyt szybko, możemy mieć pewność, że szczęka i żuchwa nie rozwiną się tak jak powinny, a zęby stałe nie wyrosną w równym szeregu i zaczną na siebie nachodzić. Takie ułożenie uzębienia będzie wymagało późniejszej interwencji ortodonty.

 

Lecz mleczaki na zdrowie!

Czy wiesz, że powierzchnia zębów mlecznych jest bardziej nieregularna niż zębów stałych, a ich szkliwo jest aż dwa razy cieńsze? Dlatego mleczaki są w większym stopniu narażone na próchnicę i inne choroby. Jeśli Twoja pociecha ma problem z próchnicą, ilość szkodliwych bakterii w jamie ustnej wzrasta. To z kolei może mieć wpływ na pogorszenie ogólnego stanu zdrowia, ponieważ mikroorganizmy dostają się do krwi i powodują osłabienie organizmu.

 

Na tym jednak nie koniec – próchnica zębów mlecznych może także utrudniać maluchowi prawidłowe żucie pokarmów, a tym samym powodować bóle brzucha, biegunkę czy niestrawność. Dlatego jeżeli ciągle walczysz z nawracającymi infekcjami u Twojego dziecka lub dolegliwościami żołądkowymi, warto udać się na wizytę kontrolną do stomatologa dziecięcego.

 

Chroń zęby dziecka przed próchnicą

Próchnica u dzieci rozwija się w bardzo szybkim tempie, a do tego cały proces często przebiega bezboleśnie i jest niewidoczny, ponieważ zachodzi pod szkliwem zęba. Dlatego jeśli maluch zgłasza jakieś dolegliwości, to uszkodzenia zębów są już zazwyczaj w zaawansowanym stanie.

 

Trzeba pamiętać, że próchnica to choroba zakaźna. Bakterie obecne na zębach mlecznych z łatwością przenoszą się na – dopiero co wyrżnięte – zęby stałe, które są wtedy podatniejsze na ich negatywne działanie. Stan zębów mlecznych ma bezpośredni wpływ na to, czy stałe uzębienie Twojej pociechy będzie zdrowe i mocne, czy słabe i narażone na uszkodzenia.

 

stomatolog-dzieciecy-warszawa-impladent-czy-warto-leczyc-zeby-mleczne
 

Ucz malucha higieny jamy ustnej

Wiadomo, dzieci dopiero uczą się, jak dbać o zęby, dlatego nie wychodzi im to idealnie. To zupełnie naturalne, ale niebezpieczne dla uzębienia. Dlaczego? Płytka nazębna to doskonała przestrzeń dla rozwoju bakterii i ognisk próchnicy. Właśnie z tego powodu tak istotne są regularne wizyty kontrolne u dentysty – najlepiej co 3-4 miesiące. Stomatolog będzie w stanie prawidłowo ocenić stan zębów i wyleczyć próchnicę w jej początkowym stadium.

 

Dlatego dbaj o to, aby Twoje dziecko poznawało zasady higieny jamy ustnej. W tym celu możesz wykorzystać kolorowe szczoteczki i pasty do zębów z ulubionymi postaciami z bajek. Dobrze, żeby maluch kojarzył troskę o uzębienie z zabawą i ciekawym zadaniem do wykonania, a nie przykrym obowiązkiem.

 

Ważne: rodzic powinien być obecny przy czyszczeniu uzębienia przez dziecko. Pamiętaj, że dzieci uczą się przede wszystkim poprzez naśladowanie – pokaż mu, jak troszczysz się o własne zęby, a Twoja pociecha zauważy, że to naprawdę ważna kwestia.

 

Polecamy także raz na kilka miesięcy zabrać swoją pociechę na wizytę adaptacyjną w naszej klinice, podczas której maluch oswaja się z obecnością u dentysty i poznaje zasady utrzymania higieny jamy ustnej.

 

Leczenie mleczaków to gwarancja zdrowych zębów w przyszłości

Zdrowe i silne zęby mleczne są niezbędne do prawidłowego żucia pokarmu, właściwego rozwoju kości oraz mięśni twarzy. Odgrywają też bardzo ważną rolę w kształtowaniu się zębów stałych: przygotowują im miejsce i warunki dla wzrostu. Stan mleczaków może mieć także wpływ na samopoczucie dziecka i zdrowie całego organizmu.

 

Czy warto leczyć zęby mleczne? Teraz już znasz odpowiedź! Dlatego już dziś zadbaj o zdrowie Twojego dziecka i umów się na wizytę kontrolną w naszym gabinecie. Zadzwoń: +48 22 632 20 20, +48 22 632 32 30.

 

Skontaktuj się z nami:


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest "IMPLADENT" Sp.J. D.Niesiobędzki z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
  NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

  Impladent na Żytniej

  ul. Żytnia 16 lok. G (parter)
  01-014 Warszawa
  e-mail: impladent@impladent.pl

   
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: 9:00-13:00/15:00
  niedziela: nieczynne

   

  Impladent na Banderii

  ul. Banderii 4 lok. U3
  wejście od ul. Obozowej (parter)
  01-164 Warszawa
  e-mail: banderii@impladent.pl
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: 9:00-13:00/15:00
  niedziela: nieczynne

   

   Masz Pytania? Napisz do nas!   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
   NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Masz Pytania? Napisz do nas!    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
    NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Internetowy sklep ze sterydami https://sterydysklep.com/ zapewnia wygodną platformę do zakupu leków zwiększających wydajność.

    Ein zuverlässiger Steroid Shop in Deutschland - https://shop-steroide24.com