Leczenie zębów u kobiet w ciąży – co powinnaś wiedzieć?

Zanim zdecydujesz się na wizytę u dentysty w czasie oczekiwania na rozwiązanie, sprawdź, jak powinno wyglądać leczenie zębów u kobiet w ciąży. Stan błogosławiony nie jest przeciwwskazaniem dla większości zabiegów stomatologicznych, jednak niektóre z nich warto odłożyć. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj nasz artykuł.

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Ta zasada dotyczy również leczenia zębów u kobiet w ciąży. Dentyści radzą, aby jeszcze przed poczęciem wyleczyć ubytki i zadbać o kondycję dziąseł. Dlatego jeśli planujesz zostać mamą, regularnie odwiedzaj stomatologa, by mieć pod kontrolą stan swojego uzębienia. Twój dentysta powinien przedstawić Ci plan skutecznego i bezpiecznego leczenia.

 

To bardzo ważne, ponieważ w pierwszym trymestrze, który jest decydujący dla rozwoju i utrzymania ciąży, część zabiegów dentystycznych jest niewskazana, a występowanie problemów z uzębieniem może mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie i prawidłowy rozwój maluszka.

 

Słabsze zęby po ciąży – prawda czy mit?

Prawdą jest, że zęby u kobiet w ciąży narażone są na wiele czynników negatywnie oddziałujących na stan uzębienia. Nie chodzi jednak o odwapnienie zębów, ale przede wszystkim o wpływ hormonów na dziąsła, które stają się rozpulchnione, dlatego częściej i intensywniej krwawią. Ponadto burza hormonalna może także osłabić przyzębie, a to z kolei prowadzi do stanu zapalnego.

 

Natomiast powtarzające się wymioty powodują obniżenie pH w jamie ustnej i skutkują wprowadzeniem do niej kwasów, będących przyczyną m.in. erozji szkliwa. Możesz uniknąć ścierania zewnętrznej warstwy zębów, jeśli nie będziesz myć ich bezpośrednio po torsjach. Zamiast tego obficie przepłucz usta wodą i poczekaj co najmniej 30 minut, a następnie starannie wyczyść zęby.

 

Pamiętaj także, że charakterystyczne dla okresu ciąży zachcianki żywieniowe i podjadanie sprawiają, że do jamy ustnej dostaje się zwiększona ilość cukrów lub kwasów, mających negatywny wpływ na stan uzębienia.

leczenie-zebow-u-kobiet-w-ciazy-warszawa-dentysta

Jak dbać o zęby w ciąży?

Co możesz zrobić, żeby Twoje zęby nadal były mocne oraz zdrowe? Przede wszystkim nie zapominaj o dokładnej higienie jamy ustnej. Szczotkuj zęby co najmniej 2 razy dziennie przez 2 minuty. Regularnie czyść język, używaj nici dentystycznych, stosuj płyn do płukania jamy ustnej. Te zabiegi ograniczają ilość bakterii i pomagają zachować silne uzębienie. Pamiętaj także o wizytach kontrolnych w gabinecie dentystycznym.

 

Plan wizyt u dentysty w czasie ciąży

Zaplanuj minimum 3 wizyty u stomatologa: na początku, w drugim trymestrze i pod koniec ciąży, aby dentysta mógł w pełni kontrolować stan Twojego uzębienia. Zdecyduj się na te zabiegi stomatologiczne, które są nieszkodliwe dla Ciebie i dziecka, np. fluoryzacja bądź piaskowanie zębów. Najbardziej bezpieczny dla rutynowego leczenia zębów jest drugi trymestr, czyli okres od 14. do 26. tygodnia.

 

Zabiegi dentystyczne w czasie ciąży

Rodzaj zabieguTAKNIEZa zgodą dentysty
Leczenie próchnicy
Zatrucie zęba
Leczenie ortodontyczne
Leczenie kanałoweniewskazane w pierwszym trymestrze
Usuwanie zębaniewskazane w pierwszym trymestrze
Usuwanie kamienia nazębnegoniewskazane w pierwszym trymestrze
Znieczulenieniewskazane w pierwszym trymestrze
Wybielanie zębów
RTG zęba
Leczenie protetyczne

 

Leczenie zębów u kobiet w ciąży – podsumowanie

Nie bój się regularnych wizyt u dentysty. Pamiętaj, że przewlekły stan zapalny i inne choroby zębów aż siedmiokrotnie zwiększają ryzyko wcześniejszego porodu. Dlatego już dziś zadbaj o stan uzębienia i umów się na wizytę kontrolną w naszej klinice stomatologicznej. Zadzwoń: 48 22 632 20 20, 48 22 632 32 30.

Skontaktuj się z nami:


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest "IMPLADENT" Sp.J. D.Niesiobędzki z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
  NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

  Impladent na Żytniej

  ul. Żytnia 16 lok. G (parter)
  01-014 Warszawa
  e-mail: impladent@impladent.pl

   
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: 9:00-13:00/15:00
  niedziela: nieczynne

   

  Impladent na Banderii

  ul. Banderii 4 lok. U3
  wejście od ul. Obozowej (parter)
  01-164 Warszawa
  e-mail: banderii@impladent.pl
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: 9:00-13:00/15:00
  niedziela: nieczynne

   

   Masz Pytania? Napisz do nas!   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
   NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Masz Pytania? Napisz do nas!    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
    NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Internetowy sklep ze sterydami https://sterydysklep.com/ zapewnia wygodną platformę do zakupu leków zwiększających wydajność.

    Ein zuverlässiger Steroid Shop in Deutschland - https://shop-steroide24.com