Leczenie ortodontyczne dzieci. Co warto o nim wiedzieć?

Gdy troszczysz się o prawidłowy zgryz dziecka, zapewniasz mu nie tylko piękny uśmiech i proste zęby, lecz także zapobiegasz pojawieniu się poważnych problemów zdrowotnych. Jakich? Dowiesz się tego z naszego artykułu, w którym przybliżamy temat leczenia ortodontycznego dzieci.

Zgryz odgrywa istotną rolę przy tak ważnych czynnościach jak żucie pokarmów, oddychanie, mówienie. Przyczynia się także do rozwoju stawów skroniowo-żuchwowych. Jeśli nie ukształtuje się we właściwy sposób, może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu dziecka lub nastolatka, co w konsekwencji prowadzi do problemów zdrowotnych w dorosłym życiu. Próchnica, bóle głowy, szumy uszne, zaburzenia ze strony układu pokarmowego – to tylko część dolegliwości, których przyczyną mogą być nieleczone wady zgryzu. Czy można temu zapobiec?

Profilaktyka ortodontyczna u najmłodszych

Szacuje się, że nawet 80% dzieci w wieku od 7 do 18 lat ma wadę zgryzu.

Należy pamiętać, że o zgryz dziecka dba się już w okresie niemowlęctwa. W tym czasie warto zwracać uwagę na to, w jakiej pozycji kładziemy i karmimy swoją pociechę. Ma to wpływ na rozwój żuchwy oraz sposób, w jaki maluch oddycha. Ponadto jeśli niemowlę ssie smoczek, to powinien on kształtem być jak najbardziej zbliżony do budowy kobiecego sutka.

Z kolei u kilkuletnich i starszych dzieci należy kształtować nawyk oddychania przez nos i uczyć, w jaki sposób szczotkować zęby (w tym celu można umówić swoją pociechę na wizytę u higienistki stomatologicznej). Istotnymi działaniami profilaktycznymi są również regularne wizyty kontrolne, leczenie ubytków, a także konsultacje z ortodontą.

Kiedy pójść z dzieckiem do ortodonty?

Jeżeli ani Ty, ani lekarz (np. pediatra lub stomatolog) nie zauważycie wcześniej niczego niepokojącego, na pierwszą wizytę do ortodonty wybierzcie się, gdy u dziecka zaczną wyżynać się zęby stałe (ok. 6-7 roku życia). Jeśli zgryz rozwija się prawidłowo, to następna kontrola powinna mieć miejsce, kiedy dziecko nie będzie mieć już zębów mlecznych, czyli w wieku 11-13 lat.

Może się jednak zdarzyć tak, że u malucha występują symptomy świadczące o problemach ze zgryzem. Wtedy do specjalisty należy udać się szybciej. Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

 • Oddychanie przez usta, zamiast przez nos;
 • bezustanne otwieranie buzi i zamykanie ust z trudem;
 • zgrzytanie lub zaciskanie zębów;
 • wada wymowy;
 • wystające przednie górne zęby;
 • wypukły lub wklęsły profil twarzy;
 • nachodzenie zębów na siebie (stłoczenie) lub duże przerwy między nimi;
 • nawyki typu nagminne ssanie kciuka, obgryzanie kredek.

Jak wygląda leczenie ortodontyczne u dzieci?

Zastanawiasz się, jak wygląda wizyta w gabinecie ortodontycznym? Albo czy będzie to dla dziecka nieprzyjemne doświadczenie? Jeżeli Twoja pociecha obawia się wizyty u ortodonty, to zapewniamy, że nie ma ku temu powodu. Badania ortodontyczne i przygotowania do wykonania aparatu są całkowicie bezbolesne. Mało tego – dla wielu małych pacjentów wizyta w naszej klinice to ekscytująca przygoda (to bardzo ważne, żeby już podczas pierwszego kontaktu z lekarzem dziecko miało dobre nastawienie wobec leczenia ortodontycznego). A jak to wygląda w praktyce?

Na początku specjalista przeprowadza wywiad lekarski. Pyta się m.in. o przebieg porodu, o to czy dziecko np. nie ma szkodliwych przyzwyczajeń (np. częste przygryzanie różnych przedmiotów). Następnie sprawdza, jak zęby małego pacjenta są położone względem siebie, bada mięśnie twarzy oraz stawy skroniowo-żuchwowe, obserwuje w jaki sposób młody pacjent połyka ślinę i jak oddycha. Przygląda się także jego postawie. Kolejny krok to wykonanie odpowiednich zdjęć: panoramicznego, bocznego czaszki, twarzy i w razie konieczności rtg stawów skroniowo-żuchwowych. Ponadto ortodonta może pobrać wyciski zębów, które posłużą do przygotowania modeli szczęki i żuchwy.

Ważne: aparat nie może być zakładany, jeżeli w zębach występują ubytki, dlatego lekarz przeprowadza kontrolę także pod tym kątem.

W trakcie następnych wizyt ortodonta ustala, jaki aparat będzie najlepszy dla Twojego dziecka i opracowuje plan leczenia. Omawia z Wami jak to ma wyglądać, daje zalecenia dotyczące codziennego użytkowania aparatu, uzgadnia harmonogram wizyt kontrolnych. Gdy wszystko jest ustalone, lekarz zakłada aparat stały lub pokazuje jaki sposób należy korzystać z aparatu ruchomego.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparat ruchomy

Aparat ruchomy zalecany jest dla pacjentów od 4 do 12 roku życia (czas, kiedy zęby mleczne zastępowane są przez stałe). Cechą charakterystyczną tego aparatu jest to, że młody pacjent samodzielnie wkłada go i zdejmuje. Dzięki niemu można wyleczyć np. zgryz krzyżowy (zachodzenie zębów dolnych na górne) oraz nieprawidłowości wywołane przedwczesną utratą mleczaków.

Jeśli ortodonta zaleci Twojemu dziecku taki aparat, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach:

 • należy nosić go przez całą noc i kilka godzin w ciągu dnia;
 • trzeba go zdejmować do posiłków, nie je się w tego typu aparatach;
 • należy zadbać o jego dokładną higienę, myć go po każdym wyjęciu z buzi;
 • w trakcie mycia aparat powinno trzymać się za płytkę, a nie za druty;
 • to czy noszenie aparatu naprawi zgryz małego pacjenta i w jakim czasie się to stanie, zależy od skrupulatnego stosowania się do zaleceń – zachęcaj swoją pociechę do regularnego zakładania go.

leczenie-ortodontyczne-dzieci-jaki-aparat-ortodontyczny-dla-dziecka-ortodonta-warszawa.

Leczenie ortodontyczne dzieci: aparat ortodontyczny może być niemal w dowolnym kolorze.


Aparat stały

Ten typ aparatu złożony jest z drutu nazywanego łukiem ortodontycznym, zamków i mocowanych do nich gumek – ligatur. Przeznaczony jest dla dzieci w przedziale wiekowym od 11 do 17 lat. O czym warto pamiętać w przypadku aparatu stałego? Przede wszystkim należy bardzo starannie zatroszczyć się o higienę jamy ustnej, unikać jedzenia, które się przykleja do zębów oraz produktów mogących zabarwić ligatury. Konieczne są także regularne kontrole w gabinecie ortodontycznym. W ich trakcie lekarz sprawdza, czy aparat jest odpowiednio umocowany i w zależności od sytuacji ustawia jego elementy tak, aby we właściwy sposób korygowały zgryz młodego pacjenta.

Przeczytaj także o leczeniu ortodontycznym dzieci w naszej klinice.

Pamiętaj: im wcześniej rozpoczniesz leczenie ortodontyczne u dziecka, tym lepiej!

Wczesne wykrycie i leczenie wady zgryzu pozytywnie wpłynie na dobre samopoczucie, piękny uśmiech oraz zdrowie Twojego dziecka także w dorosłym życiu. Jeśli chcesz, aby uzębieniem Twojej pociechy zajął się specjalista, a wizyta przebiegała w komfortowej, przyjaznej atmosferze, zadzwoń do naszej kliniki +48 22 632 20 20 lub + 48 22 632 32 30 i przyjdź ze swoim dzieckiem na konsultację w jednym z naszych dwóch warszawskich oddziałów.

Skontaktuj się z nami:


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest "IMPLADENT" Sp.J. D.Niesiobędzki z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
  NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

  Impladent na Żytniej

  ul. Żytnia 16 lok. G (parter)
  01-014 Warszawa
  e-mail: impladent@impladent.pl

   
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: nieczynne
  niedziela: nieczynne

   

  Impladent na Banderii

  ul. Banderii 4 lok. U3
  wejście od ul. Obozowej (parter)
  01-164 Warszawa
  e-mail: banderii@impladent.pl
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: nieczynne
  niedziela: nieczynne

   

   Masz Pytania? Napisz do nas!   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
   NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Masz Pytania? Napisz do nas!    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
    NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Internetowy sklep ze sterydami https://sterydysklep.com/ zapewnia wygodną platformę do zakupu leków zwiększających wydajność.

    Ein zuverlässiger Steroid Shop in Deutschland - https://shop-steroide24.com