Implanty czy tradycyjna proteza: co wybrać?

Metody uzupełniania braków w uzębieniu

Zastanawiasz się, jakie uzupełnienie protetyczne będzie dla Ciebie najlepsze: implanty z koroną, ruchoma proteza a może proteza zamocowana na implantach? Poznaj różnice, wady oraz zalety tych rozwiązań.

Czym różnią się implanty od protez?

Istnieje kilka możliwości, aby uzupełnić braki protetyczne. Są to: nowoczesne protezy mocowane na implantach zębowych, ruchome protezy dentystyczne oraz mosty protetyczne mocowane na uzębieniu pacjenta. Do uzupełnień stałych należą mosty, korony, protezy przykręcane do implantów, a do ruchomych (zdejmowanych): protezy szkieletowe, całkowite, częściowe.

Implanty zębowe

Implanty to tytanowe śruby, które wszczepia się w kość szczęki lub żuchwy w miejscu gdzie powstał ubytek. Jest to obecnie najnowocześniejsze rozwiązanie stosowane do rekonstrukcji zarówno pojedynczych braków, jak i w przypadku zupełnego bezzębia. Na implantach mocowane są korony, mosty lub protezy całkowite.

Dlaczego warto zdecydować się na implanty zębowe?

 • Jeśli implant wraz z uzupełnieniem został wykonany profesjonalnie, to do złudzenia przypomina on naturalne uzębienie.
 • Implanty są bardzo wytrzymałe, a mocowane do nich uzupełnienia stabilne, dzięki czemu pacjenci bez obaw mogą jeść wszystko, mówić i uśmiechać się. Wpływa to także na poprawę komfortu życia i zwiększa pewność siebie.
 • Implanty pełnią funkcje korzeni zębowych, dzięki czemu zapobiegają zanikaniu kości i przemieszczaniu się zębów. Przywracają także naturalne rysy twarzy.
 • Uzupełnienia protetyczne mocowane na implantach nie wymagają szlifowania sąsiadujących zębów, a taka konieczność zachodzi np. w przypadku mostów mocowanych na uzębieniu pacjenta.
 • Jeśli chodzi o higienę to o implanty dba się jak o naturalne zęby, a więc za pomocą szczoteczki, pasty i nici dentystycznych.

Wady implantów

 • Dla niektórych pacjentów leczenie jest czasochłonne. Może ono trwać około 2-6 miesięcy – tyle mniej więcej potrzeba, aby implant prawidłowo się zagoił. Wówczas pacjenci noszą tymczasowe uzupełnienie protetyczne.
 • Ze względu na różne przeciwwskazania nie u każdej osoby można zastosować implanty. W tym celu muszą być spełnione odpowiednie warunki, brany jest także pod uwagę ogólny stan zdrowia pacjenta.
 • Implanty są kosztowne w porównaniu z innymi metodami rekonstrukcji zębów. Jednak czy to faktycznie jest ich wada, pozostaje kwestią dyskusyjną. Warto zaznaczyć, że implanty w porównaniu z protezami są o wiele trwalsze. Jeśli dbamy o higienę i stosujemy się do zaleceń dentysty, to mogą one nawet całe życie.

Ważne: niektóre gabinety, w tym nasza klinika stomatologiczna, oferują możliwość rozłożenia płatności za leczenie implantologiczne na raty, dzięki czemu pacjenci nie muszą od razu ponosić pełnych kosztów.

implanty-czy-protezy-implantologia-stomatologiczna-warszawa

Uzupełnienia protetyczne montowane na implantach w przeciwieństwie do tradycyjnych protez są trwałe, stabilne i zapobiegają zanikowi kości.

Protezy dentystyczne

Wiesz już że protezy mogą być mocowane na stałe na implantach zębowych. W tej części skupimy się na tradycyjnych protezach, tzw. ruchomych i częściowo ruchomych. Do najpopularniejszych należą protezy acetalowe lub wykonane z akrylu, nylonu czy acronu.

Dlaczego warto zdecydować się na protezę?

 • Proteza pozwala stosunkowo szybko uzupełnić braki w uzębieniu – standardowy czas oczekiwania na protezę wynosi około 2-4 tygodni.
 • Tego typu uzupełnienie jest mniej kosztowne w porównaniu z implantami.
 • Raz na pięć lat można uzyskać refundację protezy akrylowej z NFZ.
 • W przypadku braku przednich zębów stosuje się tzw. protezę natychmiastową.

Wady protez

 • Jest to rozwiązanie czasowe – protezę należy wymieniać mniej więcej co 5 lat, ponieważ z wiekiem dziąsła zmieniają kształt. Do protetyka po nową protezę należy się udać także wtedy, gdy poprzednia powoduje dyskomfort, uległa uszkodzeniu mechanicznemu lub odkształciła się pod wpływem wysokiej temperatury. Niekiedy są też wymagane modyfikacje.
 • Taka proteza nie zapobiega zanikowi kości.
 • Niektóre protezy opierają się na zdrowych zębach przez co dodatkowo je obciążają i osłabiają.
 • Protezy ruchome należy przyklejać za pomocą specjalnego kleju, mimo to mogą się przemieszczać. Dlatego nie zapewniają takiej swobody żucia, jak implanty – jedzenie twardych lub kleistych pokarmów może być kłopotliwe, więc pacjenci zmuszeni są do wprowadzenia zmian w swojej diecie.
 • Brak stabilności protezy jest także problematyczny z innego względu – wiele osób nie czuje się w pełni swobodnie w towarzystwie, ponieważ boi się, że proteza wypadnie w najmniej spodziewanym momencie. Dlatego rzadziej się uśmiechają i krępują się głośno mówić.
 • Jeśli proteza została źle dopasowana, pacjent może odczuwać dyskomfort spowodowany podrażnieniami i otarciami jamy ustnej.
 • Wygląd protez nie jest tak naturalny jak w przypadku uzupełnień mocowanych na implantach.
 • Protezy wykonane z akrylu mogą uczulać.

Pamiętaj: uzupełnienie braków w uzębieniu to konieczność

Na zakończenie chcielibyśmy podkreślić jeszcze, dlaczego uzupełnienie nawet pojedynczych braków w uzębieniu jest takie ważne. Pisaliśmy już o tym szerzej w poprzednim artykule na temat zabiegu rekonstrukcji kości szczęki, jednak przypomnijmy, że brak zębów wiąże się z poważnymi konsekwencjami, takimi jak:

 • postępujące zmiany w łuku zębowym, które powodują problemy ze zgryzem i mogą przeszkadzać w prawidłowym funkcjonowaniu (problemy gastryczne, wady wymowy);
 • zaburzenie proporcji i zmiana rysów twarzy, co przyczynia się do powstawania zmarszczek (jest to spowodowane m.in. zanikiem kości – proces ten może zostać zatrzymany jedynie za pomocą implantów);
 • nachylanie i przesuwanie się zębów, przez co dochodzi do ich stłoczenia. Takie położenie uniemożliwia dokładne wyczyszczenie przestrzeni międzyzębowych, a to sprzyja powstawaniu próchnicy.

Wniosek jest prosty: niezależnie od tego na jaką formę leczenia się zdecydujesz, odbudowa protetyczna jest niezbędna, jeśli zależy Ci na własnym zdrowiu. Dzięki temu unikniesz przykrych problemów związanych z brakiem w uzębieniu i zadbasz o estetykę uśmiechu. A im szybciej się na nią zdecydujesz, tym lepiej.

Oczywiście każdy przypadek jest inny, a to czy u danego pacjenta lepiej sprawdzi się uzupełnienie protetyczne zamocowanie na implancie lub ruchoma proteza, jest kwestią indywidualną. Aby to ocenić należy umów się na wizytę w gabinecie stomatologicznym, gdzie lekarz wykona odpowiednie badania i na podstawie informacji uzyskanych podczas wywiadu przedstawi Ci najkorzystniejsze rozwiązania. Zapraszamy!

Skontaktuj się z nami:


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest "IMPLADENT" Sp.J. D.Niesiobędzki z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
  NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

  Impladent na Żytniej

  ul. Żytnia 16 lok. G (parter)
  01-014 Warszawa
  e-mail: impladent@impladent.pl

   
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: nieczynne
  niedziela: nieczynne

   

  Impladent na Banderii

  ul. Banderii 4 lok. U3
  wejście od ul. Obozowej (parter)
  01-164 Warszawa
  e-mail: banderii@impladent.pl
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: nieczynne
  niedziela: nieczynne

   

   Masz Pytania? Napisz do nas!   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
   NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Masz Pytania? Napisz do nas!    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
    NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Internetowy sklep ze sterydami https://sterydysklep.com/ zapewnia wygodną platformę do zakupu leków zwiększających wydajność.

    Ein zuverlässiger Steroid Shop in Deutschland - https://shop-steroide24.com