Co to są licówki, jak się je zakłada i który typ jest najlepszy?

Zastanawiasz się, co to są licówki? A może chcesz dowiedzieć się, czy jest to rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie? W tym poradniku znajdziesz kilka przydatnych informacji na temat rodzajów licówek, ich zastosowań oraz tego, jak się je zakłada. Jeśli będziesz mieć dodatkowe pytania, zachęcamy do kontaktu: +48 502 380 390.

Co to są licówki?

Licówki to bardzo cienkie, pojedyncze nakładki, które są przyklejane za pomocą specjalnego kleju do przedniej (czyli licowej) strony zębów. Pozwalają one w szybki i bezbolesny sposób poprawić kolor oraz kształt uzębienia, a pacjentom z niewielkimi wadami zgryzu dają szansę na uniknięcie leczenia ortodontycznego. W zależności od tego, z jakich materiałów zostały wykonane, wygląd licówek może do złudzenia przypominać naturalne uzębienie. Pod tym względem najlepsze, a także najtrwalsze są nakładki zrobione z ceramiki lub porcelany.

Licówki zalecane są w szczególności do:

 • maskowania przebarwień, zwłaszcza tych uciążliwych, które nie znikają mimo wcześniejszych prób wybielania;
 • odbudowy złamanego lub ukruszonego zęba;
 • przykrycia mało estetycznych wypełnień na powierzchniach licowych;
 • zmniejszenia lub usunięcia diastemy;
 • korekty niewielkich wad zgryzu;
 • poprawy kształtu zęba.

 

licowki-warszawa-efekt-po

Dzięki licówkom możemy zyskać prawdziwie hollywoodzki uśmiech.

Rodzaje licówek

Licówki akrylowe. To nakładki wykonane z masy akrylowej. Najczęściej stosujemy je tymczasowo, gdy pacjent czeka na zrobienie przez protetyka dopasowanych licówek z trwalszych od akrylu komponentów.

Licówki kompozytowe. Składają się z różnych materiałów, które spełniają kilka, uzupełniających się funkcji. Jeden z komponentów odpowiedzialny jest za spójność, twardość i elastyczność licówki; drugi zaś za jej mechaniczną wytrzymałość. Zaletą tych licówek jest cena, ponieważ są znacznie tańsze niż ich porcelanowe czy ceramiczne odpowiedniki. Nakładki kompozytowe wymagają wymiany po kilku latach.

Licówki ceramiczne. Zrobione są z ceramik skaleniowych (krzemionki, kwarcu, kaolinu) i barwników. Charakteryzują się dużą twardością i trwałością — jest to rozwiązanie na lata. Nakładki ceramiczne, podobnie jak porcelanowe, wyglądem przypominają naturalne uzębienie. Wyróżnia je niska podatność na osadzanie się płytki nazębnej, co ma korzystny wpływ na stan dziąseł.

Przeczytaj więcej na temat zalet licówek ceramicznych.

Licówki porcelanowe. Wykonane są z masy porcelanowej. Cechuje je bardzo duża trwałość, twardość i elastyczność oraz odporność na przebarwienia i osadzanie się kamienia nazębnego. Licówki porcelanowe są najcieńsze spośród wszystkich wariantów nakładek.

co są licówki - zakładanie licówek warszawa

Licówki kompozytowe czy ceramiczne? W wyborze odpowiedniego typu licówek pomoże Ci stomatolog.

W jakich przypadkach licówki nie są wskazane?

Przeciwwskazania do zastosowania licówek to:

 • próchnica, stany zapalne dziąseł;
 • bruksizm;
 • niewłaściwa higiena jamy ustnej;
 • nawykowe obgryzanie paznokci;
 • niektóre zaburzenia okluzyjne.

 

Jak zakłada się licówki?

Licówki można założyć, gdy pacjent ma zdrowe, wyleczone zęby. Dlatego przed zabiegiem dentysta przeprowadza dokładny wywiad i wykonuje badania (łącznie ze zrobieniem zdjęcia panoramicznego jamy ustnej), aby wykluczyć wszystkie przeciwwskazania do założenia licówek. Jeśli pacjent nie ma próchnicy ani stanów zapalnych dziąseł, stomatolog może przystąpić do leczenia.

Przed założeniem licówek lekarz pobiera wycisk. Na jego podstawie protetyk wykonuje dopasowane nakładki. Do kolejnych etapów należy przygotowanie uzębienia do założenia licówek poprzez piaskowanie i cementowanie.

Następnie dentysta szlifuje zęby (redukcja szkliwa jest tutaj niewielka, zdecydowanie mniejsza niż w przypadku koron). Odbywa się to w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu proces ten jest całkowicie bezbolesny. Zdarza się też, że wykonanie licówek nie wymaga szlifowania. Jest to możliwe na przykład przy korekcie niedużych przebarwień. Założenie licówek to zwykle 2-3 wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Czy warto zainwestować w licówki?

Duże walory estetyczne, trwałość oraz szeroki wybór materiałów sprawiają, że licówki to rozwiązanie, które możemy idealnie dopasować do potrzeb oraz oczekiwań naszych pacjentów. Dlatego jeśli chcesz cieszyć się nienagannym uśmiechem, to zdecydowanie warto umówić się na konsultację ze stomatologiem, który zaproponuje kilka możliwości i przedstawi dokładny koszt założenia licówek.

Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty! Więcej o licówkach przeczytacie Państwo na naszym blogu. Zapraszamy też do kontaktu z nami i umówienia wizyty.

Skontaktuj się z nami:


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest "IMPLADENT" Sp.J. D.Niesiobędzki z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
  NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

  Impladent na Żytniej

  ul. Żytnia 16 lok. G (parter)
  01-014 Warszawa
  e-mail: impladent@impladent.pl

   
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: 9:00-13:00/15:00
  niedziela: nieczynne

   

  Impladent na Banderii

  ul. Banderii 4 lok. U3
  wejście od ul. Obozowej (parter)
  01-164 Warszawa
  e-mail: banderii@impladent.pl
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: 9:00-13:00/15:00
  niedziela: nieczynne

   

   Masz Pytania? Napisz do nas!   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
   NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Masz Pytania? Napisz do nas!    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
    NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Internetowy sklep ze sterydami https://sterydysklep.com/ zapewnia wygodną platformę do zakupu leków zwiększających wydajność.

    Ein zuverlässiger Steroid Shop in Deutschland - https://shop-steroide24.com