Zdjęcia RTG zęba: jak wygląda badanie rentgenowskie i jakie są jego rodzaje?

Zdjęcia RTG Warszawa Wola

Pierwsze zdjęcia rentgenowskie zaczęto wykonywać w USA w latach 30. ubiegłego wieku. Ich nazwa pochodzi od nazwiska Wilhelma Röntgena, niemieckiego fizyka, który odkrył promieniowanie X i w 1901 roku otrzymał za to dokonanie Nagrodę Nobla. Od tamtego czasu badania RTG zębów, nazywane także prześwietleniem, to podstawa w diagnostyce oraz leczeniu stomatologicznym. Są stosunkowo nieinwazyjne i bezbolesne, a dzięki precyzyjnemu odwzorowaniu tkanek zęba oraz kości, mogą ukazać zmiany, których nie widać gołym okiem.

Wykorzystuje się je m.in. w implantologii, ortodoncji, stomatologii zachowawczej czy leczeniu protetycznym. Lekarz może zlecić badanie RTG m.in. po to, aby określić stopień zaawansowania próchnicy i stan dziąseł, sprawdzić położenie ósemek czy zdiagnozować ząb przed leczeniem kanałowym. Dzięki zdjęciom RTG możliwe jest także wykrycie innych nieprawidłowości w jamie ustnej, a więc stanów zapalnych, ropni czy zmian nowotworowych. Pozwala to odpowiednio ocenić stan uzębienia i tkanek kostnych, a tym samym zaplanować leczenie.

Jak wygląda badanie RTG zębów i jakie są jego rodzaje?

Prześwietlenie zębów jest krótkim badaniem, a samo wykonanie zdjęcia trwa kilkadziesiąt sekund. Ze względu na technikę wykonywania zdjęć możemy je podzielić na wewnątrzustne i zewnątrzustne. Wewnątrzustne polegają na umieszczeniu w jamie ustnej pacjenta niewielkiego detektora. W ten sposób można wykonać zdjęcie RTG 1-4 zębom. Do tego typu badań zalicza się zdjęcia RTG punktowe i skrzydłowo-zgryzowe. Natomiast do zdjęć zewnątrzustnych należą zdjęcia cefalometryczne, panoramiczne, tomograficzne 3D.

Rodzaje badań RTG:

 • RTG punktowe,
 • pantomografia,
 • cefalografia (cefalometria),
 • tomografia komputerowa.

Zdjęcie punktowe

To najczęściej wykonywane zdjęcie w diagnostyce stomatologicznej. RTG punktowe stosuje się w badaniu pojedynczych zębów. Umożliwia ono np. wykryć próchnicę, sprawdzić jak ułożone są kanały zębowe oraz określić, czy występują zmiany, które wymagałyby leczenia endodontycznego. Na zdjęciu widoczne są zazwyczaj 3-4 zęby, ich korzenie, zębodoły, korony oraz tkanki.

Zdjęcie ortopantomograficzne (OPG)

To nic innego jak zdjęcie panoramiczne, a dokładniej zdjęcie poglądowe wszystkich zębów, szczęki, żuchwy oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Jest to podstawowe badanie RTG w stomatologii, pomocne w diagnozowaniu próchnicy, wykrywania nieprawidłowości w obrębie przyzębia i korzeni zębowych, wad rozwojowych, nadliczbowych zębów. Wykonuje się je w pozycji siedzącej, a głowica pantomogramu obraca się wokół głowy pacjenta rejestrując obraz.

RTG zębów Warszawa Wola impladent

RTG zębów w klikiach Impladent na warszawskiej Woli wykonujemy nowoczesnym apratem Vatech PAX Uni3D.

Zdjęcie cefalometryczne

Zdjęcie cefalometryczne jest robione z profilu. Oprócz zębów obrazuje także kości czaszki, a na jego podstawie możliwa jest analiza rysów twarzy. Z tego względu cefalografię wykonuje się w ramach planowania leczenia ortodontycznego, przed założeniem aparatu na zęby.

Zdjęcie skrzydłowo-zgryzowe

Pozwalają ocenić ściany styczne sąsiadujących ze sobą zębów łuku górnego oraz dolnego i widoczne na nim są wyłącznie korony zębów. Tego typu zdjęcia są wykonywane stosunkowo rzadko.

Tomografia stożkowa (badanie CBTC)

Jest to 40-sekundowe zewnątrzustne badanie komputerowe 3D, które umożliwia w najbardziej precyzyjny sposób zobrazować jamę ustną i wykryć nawet niewielki zmiany. Dzięki wysokiej dokładności obrazu, tomografia jest bardzo przydatna w planowaniu skomplikowanych zabiegów. Jest nieoceniona m.in. w implantologii stomatologicznej, ponieważ pozwala idealnie dopasować implant, co przekłada się na skuteczność leczenia.

Jak przygotować się do prześwietlenia zęba?

Badanie RTG nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań ze strony pacjenta – można normalnie pić, zjeść posiłek, przyjąć leki itd. Przed wykonaniem prześwietlenia trzeba ściągnąć biżuterię (kolczyki, łańcuszki), spinki, wsuwki – cokolwiek, co mogłoby wpłynąć na jakość zdjęcia. W razie potrzeby należy także poinformować technika o tym, że nosi się protezę zębową.

Czy zdjęcie RTG zęba są bezpieczne?

Zdjęcia rentgenowskie w badaniach medycznych są powszechnie uznawane za bezpieczne. Mimo to zdarza się, że pacjenci mają wątpliwości związane z promieniowaniem X, które jest emitowanie w trakcie badań. A tak naprawdę to codziennie mamy z nim do czynienia. Jego źródłem są pierwiastki radioaktywne, powszechnie występujące w naturze czy promieniowanie z kosmosu. Jeszcze do niedawna zdjęcia RTG były wykonywane za pomocą aparatu. Od tamtego czasu sporo się zmieniło – współczesna aparatura wykorzystuje technikę cyfrową zamiast kliszy, co pozwala zredukować promienie o 70%. Dodatkowo przed wykonaniem zdjęcia pacjentowi zakłada się specjalny fartuch, dzięki czemu dawka promieniowania jest naprawdę znikoma.

Warto jednak pamiętać, że zdjęć RTG nie powinno się wykonywać nie częściej niż co pół roku. A co jeśli chodzi o zdjęcia RTG wykonywane u ciężarnych kobiet? Zaleca się, aby w ciąży nie przeprowadzać tego typu badań. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy jest zagrożone życie lub zdrowie przyszłej mamy lub dziecka. Wówczas brzuch także zostaje dodatkowo zabezpieczony fartuchem ochronnym.

Zapraszamy do naszych klinik stomatologicznych: zdjęcia RTG zębów Warszawa Wola. Sprawdź cennik zdjęć RTG zębów.

Skontaktuj się z nami:


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest "IMPLADENT" Sp.J. D.Niesiobędzki z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
  NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

  Impladent na Żytniej

  ul. Żytnia 16 lok. G (parter)
  01-014 Warszawa
  e-mail: impladent@impladent.pl

   
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: nieczynne
  niedziela: nieczynne

   

  Impladent na Banderii

  ul. Banderii 4 lok. U3
  wejście od ul. Obozowej (parter)
  01-164 Warszawa
  e-mail: banderii@impladent.pl
   

  Godziny otwarcia

  poniedziałek-piątek: 8:00-21:00
  sobota: nieczynne
  niedziela: nieczynne

   

   Masz Pytania? Napisz do nas!   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
   NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Masz Pytania? Napisz do nas!    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest IMPLADENT D.NIESIOBĘDZKI SPÓŁKA JAWNA z siedzibą w Warszawie przy ul. Żytniej 1G
    NIP: 527-23-86--789, REGON:015251041.

    Internetowy sklep ze sterydami https://sterydysklep.com/ zapewnia wygodną platformę do zakupu leków zwiększających wydajność.

    Ein zuverlässiger Steroid Shop in Deutschland - https://shop-steroide24.com